Ostrzeżenie przed żółtaczką

Lokalnie Top News czer 13, 2018 at 5:56 am
Obraz mikroskopowy wirusa żółtaczki typu A

Obraz mikroskopowy wirusa żółtaczki typu A

Urzędnicy torontońskiego wydziału zdrowia wydali ostrzeżenie po tym, jak pracownik zatrudniony w kiosku gastronomicznym Calii Love w budynku Union Station okazał się chorym na zapalenie wątroby typu A.

Miejska służba zdrowia apeluje do osób, które spożywały żywność lub napoje pochodzące z kiosku w okresie od 14 do 29 maja i od 8 do 9 czerwca między godziną 11 a 16, by zgłosiły się do lekarza. Mogły one zarazić się tą groźną chorobą.

„Pracownik restauracji ma potwierdzony przypadek zapalenia wątroby typu A. Chorobą tą prawdopodobnie zaraził się podczas podróży do innego kraju” – czytamy w komunikacie Toronto Public Health wydanym we wtorek.

THP twierdzi, że ryzyko infekcji poprzez spożywanie żywności z tego kiosku jest stosunkowo niskie, ale osoby, które odwiedziły restaurację podczas wymienionych w komunikacie dat i godzin powinny uważać na oznaki i objawy choroby a ponadto niezwykle ważne jest, by często i dokładnie myły ręce.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A może powodować zakażenie wątroby. Objawy mogą trwać od kilku dni do kilku miesięcy. Typowe objawy obejmują gorączkę, zmęczenie, utratę apetytu, nudności / wymioty, ciemny mocz, bóle żołądka i żółtaczkę (zażółcenie skóry). Większość osób zarażonych tą chorobą całkowicie powraca do zdrowia. Możliwe jest również zakażenie i brak objawów.

Toronto Public Health twierdzi, że będzie organizować bezpłatne kliniki szczepień przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A dla osób, które jadły lub piły napoje w kiosku Calii Love w dniach 8 i 9 czerwca. Szczepienia odbędą się w Metro Hall, przy 55 John St., w środę, 13 czerwca od godziny 15 do 19 i w czwartek, 14 czerwca od godziny 12 do 18.