Wyścig smoczą łodzią

Gdzie na weekend czer 13, 2018 at 5:30 pm

266455_bc0a243c7e54af69fac4c2f56c7a104e08ca94d5.jpg_facebook

Smocze łodzie (Dragon Boats) to drużynowy sport wodny.  Wywodzi się z południowej Azji (Chiny), gdzie na tradycyjnych smoczych łodziach pływano od tysiącleci. Współczesne, sportowe łodzie, mniejsze od tradycyjnych, mieszczą 22 osoby, w tym 20 wioślarzy, a zmagania organizowane na różnych szerokościach geograficznych do dziś budzą ogromny entuzjazm i budują zdrową, sportową konkurencję. 

Początki smoczych łodzi sięgają kilku tysięcy lat wstecz. Co roku w Chinach, na brzegach rzeki Jangcy, u progu pory gorącej, kiedy to ludność trapiły susze i epidemie – odbywały się obrzędy przebudzenia śpiącego dotąd Boga – Smoka. Ów władca rzek i mórz sprowadzać miał zbawcze deszcze, dzięki którym obfite plony oddalały widmo głodu i chorób. Obrzędy, w formie zmagań zdobnych łodzi, pociągały za sobą liczne utonięcia, co traktowano jednak jako konieczną bóstwu ofiarę.

Od lat osiemdziesiątych XX wieku wyścigi smoczych łodzi zaczęły zyskiwać na popularności na całym świecie – począwszy od Ameryki Północnej i Europy Zachodniej. Szybko też przekształciły się w jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportu. Międzynarodowa Federacja Smoczych Łodzi grupuje ponad 50 federacji narodowych a liczba uprawiających ten sport osób szacowana jest na kilkadziesiąt milionów. Jako najbardziej zespołowy z popularnych sportów wodnych – jest szczególnie ceniony przez szkoły, duże firmy i inne instytucje pragnące integrować swoich pracowników. Smocze łodzie pozwalają najróżniejszym grupom społecznym pracować nad budową zdrowych, koleżeńskich relacji, tworzą nowe więzi międzyludzkie oraz promują zdrowy, aktywny styl życia.

W najbliższy weekend torontońskie wyspy staną się wodną areną dla 30. Międzynarodowego Festiwalu Smoczych Łodzi (The Toronto Island International Dragon Boat Race Festival), który odbywać się będzie między 9am a 4pm w sobotę i niedzielę (16&17 czerwca). Wydarzenie to łączy kulturę, sport i międzynarodowe smaki, które mieszają tradycję liczącą sobie dobre 2500 lat ze współczesnym wymiarem zabawy oraz ekscytacją towarzyszącą plenerowym festiwalom.

Początki zawodów były stosunkowo skromne – w pierwszym festiwalu w 1989 roku udział wzięło zaledwie 27 osad wioślarskich. W ciągu dwóch dekad impreza znacznie się jednak rozrosła i zyskała na wadze. Organizowany przez Toronto Chinese Business Association we współpracy z GWN Dragon Boat, Festiwal po raz kolejny przywita między 180 a 200 drużyn, w skład których wejdzie ponad 5000 sportowców. Ponieważ w tym roku wypada 30-lecie wyścigów smoczych łodzi w Toronto, spodziewać się możemy imprezy z wielką pompą. Festiwal zapowiada się jako jedno z najbardziej ekscytujących letnich wydarzeń w Toronto, ale także jeden z najbardziej prestiżowych festiwali smoczych łodzi w kalendarzu smoczych łodzi w Ameryce Północnej. Po raz kolejny w tym roku Festiwal przyjmie zespoły z całej Kanady, USA, Wysp Karaibskich, Europy i Azji.

photos-ci-dragonboat

Wspomnianych dwudziestu wioślarzy, stanowiących osadę wioślarską każdej łodzi, pracuje w unisonie, łącząc siłę własnych mięśni z ideą pracy zespołowej. Każda łódź to swoiste dzieło sztuki – oryginalny, wyszukany projekt artystyczny, inspirowany wzornictwem i ornamentyką starożytnych Chin. Obok wioślarzy w skład ekipy wchodzą także sternik i bębniarz, którego zadaniem jest wybijanie na bębnie rytmu wiosłowania, zagrzewanie osady do walki oraz podawanie komunikatów o aktualnej sytuacji w wyścigu. Rywalizacja w oficjalnych zawodach toczy się z reguły na dystansach 250 m (lub 200 m), 500 m, 1000 m i 2000 m. Coraz częściej rozgrywane są wyścigi długodystansowe różnej długości. Z reguły podczas zawodów osady wiosłują w tempie 60 – 100 pociągnięć wiosłem na minutę w zależności od dystansu. Łódź płynie wówczas z prędkością kilkunastu kilometrów na godzinę.

Wstęp na to sportowe, weekendowe widowisko jest darmowy, a impreza ma charakter sprzyjający rodzinom z dziećmi. Wyścigi zaczynają się o 9am i trwają przez cały dzień. Na terenie festiwalu znaleźć będzie można także całe mnóstwo najróżniejszych atrakcji tak dla uczestników, jak i dla widzów. Wymienić warto wielokulturowe przedstawienia artystyczne czy też Artystyczną Wioskę (Artisan Village), gdzie rzemieślnicy wystawiać będą swoje etniczne rękodzieło i zachwalać usługi. Jarmarcznej atmosfery dopełnią budki z przekąskam. Część wpływów z wydarzenia zostanie przekazana na rzecz Holland Bloorview Kids Rehabilitation Hospital.

Wciąż otwarte są także zapisy dla potencjalnych uczestników wyścigu. Wystarczy skrzyknąć przyjaciół, rodzinę lub kumpli z pracy, uformować grupę 21 osób i zgłosić się na zawody. Przyjmowane są także zgłoszenia indywidualne. W zależności od charakteru grupy wpisowe na 4 lub 3 wyścigi wynosi od $2,300 do $700 CAD za osadę. E-mail kontaktowy: [email protected] Więcej informacji na stronie:
http://www.gwndragonboat.com/torontoisland