Za 8 lat Mundial również w Kanadzie

Kanada Series Top News czer 13, 2018 at 12:30 pm
Screen Shot 2018-06-13 at 10.49.05

Reprezentanci komitetów z Kanady, Meksyku i USA cieszą się z wygranej

Kanada, Meksyk i Stany Zjednoczone będą gospodarzami piłkarskich mistrzostw świata w 2026 roku. W dzisiejszym głosowaniu na kongresie FIFA w Moskwie kandydatura krajów Ameryki Północnej otrzymała większe poparcie od propozycji Maroka.

Wspólna kandydatura USA, Meksyku i Kanady otrzymała 134 głosy, a oferta Maroka – 65. Jeden delegat wybrał opcję “żadna z nich”.

Podczas kongresu odbyły się ostatnie przed głosowaniem 15-minutowe prezentacje obu kandydatur. Według własnych wyliczeń przyszłych gospodarzy, turniej w 3 krajach ma wygenerować łącznie 11 miliardów dolarów zysku (dla FIFA), podczas gdy Marokańczycy oszacowali go na 5 miliardów.

zz kan1W 2026 roku w mundialu weźmie udział 48 drużyn, łącznie odbędzie się 80 meczów. Większość z nich – 60 – rozegrana zostanie na terenie USA, a Kanada i Meksyk podzielą się po połowie pozostałymi czyli 20, choć nic jeszcze nie jest wyryte w kamieniu.

W Kanadzie gospodarzami mundialu będą stadiony w Toronto, Edmonton i Montrealu.

Burmistrzowie tych miast świętowali dobrą wiadomość. Na Twitterze zareagowała zarówno Valerie Plante z Montrealu, jak i John Tory z Toronto, który napisał: “Wygraliśmy! Puchar Świata 2026 przyjeżdża do Kanady, USA i Meksyku! “

Finał odbędzie się w New Jersey na MetLife Stadium, gdzie na co dzień występują futboliści New York Giants i New York Jets.

- Dziękujemy za obdarzenie nas takim zaufaniem. Dzisiaj jedynym zwycięzcą jest futbol - stwierdził prezes piłkarskiej federacji USA Carlos Cordiero.

Steven Reed, prezes Kanadyjskiego Związku Piłki Nożnej, nazwał decyzję kongresu FIFA “nadzwyczajnym honorem i przywilejem”.

CONCACAF, którego prezydent – Kanadyjczyk Victor Montagliani – odegrał kluczową rolę w przetargu, nazwał głosowanie “monumentalnym zwycięstwem”.

Po raz pierwszy w historii mistrzostwa świata odbędą się w trzech krajach. W przeszłości tylko raz było dwóch współgospodarzy – Japonia i Korea Południowa w 2002 roku.

zz kan2

Wysłannicy pokonanego Maroka przypominali m.in., że w ich kraju posiadanie jakiejkolwiek broni palnej jest zakazane, nie wprost nawiązując do tragicznych statystyk w USA, gdzie spluwą wymachują prawie wszyscy i tydzień w tydzień ludzie masowo giną w strzelaninach, masakry regularnie zdarzają się nawet w szkołach. Chcieli zadziałać na wyobraźnię, to był jeden z pomysłów na przeciwstawienie się rywalowi zbyt bogatemu, by miał z kim przegrać. Nie wypalił. Marokańczycy przeżyli niepowodzenie tym bardziej gorzkie, że o rolę gospodarza bezskutecznie zabiegali już po raz piąty. W 1994 roku przegrali z ofertą… USA. Afryka tylko raz gościła Puchar Świata.

Meksyk był z kolei gospodarzem w 1970 i 1986 roku.

Było to pierwsze głosowanie FIFA nad wyborem organizatora mundialu od 2010 roku, kiedy przyznano status gospodarza Rosji (jutro w Moskwie pierwszy mecz) oraz Katarowi w 2022 roku.

Wówczas decyzję podejmował 22-osobowy Komitet Wykonawczy, a niektórzy jego członkowie zostali później wykluczeni z aktywności piłkarskiej w związku z zarzutami korupcyjnymi.

Po aferze FIFA w światowej centrali dokonano zmian, mających na celu zwiększenie transparentności. Dziś prawo głosu mieli przedstawiciele wszystkich (niezawieszonych) federacji członkowskich.

Przed wyborem gospodarzy MŚ głos w przededniu rosyjskiego mundialu zabrał prezydent Władimir Putin.

- Dziękujemy FIFA za oddzielanie polityki od sportu. Rosja zawsze podzielała tę zasadę. Prezydent Gianni Infantino przejął organizację w skomplikowanym momencie, ale jest bardzo dobrym przywódcą i prawdziwym wojownikiem. Pokażemy wszystkim kibicom, że Rosja to otwarty, gościnny kraj - stwierdził.

Infantino zapowiedział z kolei, że będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach, które odbędą się 5 czerwca 2019 roku. Pierwszą, niepełną kadencję rozpoczął w lutym 2016 roku po tym, jak ze stanowiska ustąpił uwikłany w nieprawidłowości finansowe Joseph Blatter.