Tymczasowego lidera Liberałów czeka tytaniczna praca

Lokalnie Series Top News czer 15, 2018 at 10:00 am
John Fraser przedstawia swoim wyborcom w Ottawie nową przywódczynię partii, Kathleen Wynne. Zdjęcie z 2014 roku.

John Fraser przedstawia swoim wyborcom w Ottawie nową przywódczynię partii, Kathleen Wynne. Zdjęcie z 2014 roku.

Liberałowie w Ontario wybrali tymczasowego lidera partii. Będzie nim poseł do parlamentu prowincji z Ottawy, John Fraser.

Nowy przywódca Liberałów uważa, że to zwykli członkowie partii odegrają kluczową rolę w odbudowie pozycji partii po jej fatalnej porażce w ubiegłotygodniowych wyborach.

W krótkim oświadczeniu Fraser przyznał, że upłyną lata nim partia zdoła odbudować swoja pozycję, ale obiecał, że będzie pracował nad procesem odnowy.

- Będę komunikował się z członkami w nadchodzących dniach i zobowiązuję się ściśle współpracować z nimi, a także z naszymi zwolennikami w całej prowincji, aby odbudować silną i pełną partię liberalną – powiedział.

Poselski Klub Liberałów, który został zredukowany do siedmiu członków, jednogłośnie poparł Frasera na to stanowisko w środę wieczorem.

Prezydent Partii, Brian Johns określił Frasera jako oddanego członka partii, który od 40 lat jest zaangażowany w politykę na różnych szczeblach.

- John jest bardzo oddany naszej liberalnej rodzinie – powiedział Johns – Wierzę, że ma on odpowiednią mieszankę doświadczenia, poświęcenia i głodu ciężkiej pracy, której nasza partia potrzebuje, gdy rozpoczynamy proces ponownego związku z naszymi wyborcami.

Fraser odszedł z liberalnego rządu po odejściu byłego lidera partii, Daltona McGuinty’ego.

Kandydatura Frasera na tymczasowego lidera partii pojawiła się dzień po tym, jak Liberałowie odbyli swoje ostatnie posiedzenie gabinetu, które skupiło się na perspektywach partii rządzącej prowincją przez ostatnie 15 lat.

Ustępująca Premier Kathleen Wynne zrezygnowała z funkcji lidera partii w noc wyborczą po tym, jak jej rząd został pokonany przez Postępowych Konserwatystów Douga Forda. Torysi zdobyli większość i przejmą władzę 29 czerwca.

Fraser nigdy nie pełnił funkcji partyjnych, ale był sekretarzem parlamentarnym ministra zdrowia, ministra ds. Rozwoju Północy i Kopalń oraz Ministra Zasobów Naturalnych. Jest żonaty, jest ojcem trojga dzieci. Pracował w biurze okręgowym McGuinty’ego w Ottawie przez 14 lat.

Profesor nauk politycznych z University of Toronto, Nelson Wiseman, powiedział, że stopień trudności misji Frasera będzie w dużym stopniu zależał od tego, czy partia uzyska oficjalny status partii w legislaturze. Jak wiadomo, do tej pory taki status przysługiwał partiom, które wprowadziły do prowincyjnego parlamentu co najmniej 8 posłów. Do tego minimum Liberałom brakuje jednego posła. To od przyszłego premiera Ontario, Douga Forda będzie zależało, czy utrzyma ten wymóg, czy zrobi dla Liberałów wyjątek i przyzna im status partii politycznej – mimo niespełnienia tego kryterium.

Wynne wyraziła nadzieję, że Ford przyzna Liberałom status partii. Ford powiedział jedynie, że porozmawia o tej sprawie ze swoim zespołem w najbliższych dniach i tygodniach.

Status oficjalnej partii przynosi, między innymi, zasoby finansowe na różne badania i czas przeznaczony na wystąpienia w legislaturze. Bez tych zasobów proces odbudowy może potrwać dłużej i być trudniejszy, stwierdził profesor Wiseman.

- To bardzo ważny czynnik – powiedział – Jeśli nie będą mieli statusu oficjalnej partii, nie będą mogli zasiadać w komitetach legislacyjnych, a bez wsparcia badawczego … będą się kręcić na oślep podczas uchwalania ważnych ustaw.

Wiseman powiedział, że tymczasowa rola przywódcy będzie wymagała dużej ruchliwości. Fraser musi podróżować przez prowincję, aby spotkać się z szeregowymi członkami partii i próbować przyciągnąć uwagę mediów.

- To ciężka praca – powiedział – To praca 24/7, bardzo wymagająca.