Doug Ford idzie na wojnę z ekologami

Lokalnie Top News czer 16, 2018 at 10:00 am
Rząd Kathleen Wynne dopłacał miliardy dolarów do budowy i eksploatacji elektrowni wiatrowych. Energię przez nie pozyskaną, a zbędną w Kanadzie, eksportował następnie do Kalifornii, dotując w ten sposób amerykański system energetyczny.

Rząd Kathleen Wynne dopłacał miliardy dolarów do budowy i eksploatacji elektrowni wiatrowych. Energię przez nie pozyskaną, a zbędną w Kanadzie, eksportował następnie do Kalifornii, dotując w ten sposób amerykański system energetyczny.

Doug Ford zapowiedział w piątek, że jedną z pierwszych decyzji, jakie podejmie jako premier Ontario, będzie likwidacja podatku „cap-and trade” oraz że podejmie walkę z federalnym podatkiem od emisji dwutlenku węgla.

W tym celu przyszły premier Ontario powiedział, że kiedy obejmie urząd 29 czerwca, poinformuje o wycofaniu Ontario z rynku uprawnień do emisji dwutlenku węgla, który dzieli z Quebekiem i Kalifornią.

Ford powiedział także, iż rząd zapewni jasne zasady „uporządkowanego zawieszenia” limitów i handlu dwutlenkiem węgla, ale nie sprecyzował, kiedy ustawodawca wprowadzi legislację konieczną do demontażu systemu wprowadzonego przez liberalny rząd Kathleen Wynne.

- Chcę potwierdzić, że dni podatku węglowego w Ontario są policzone – powiedział – W rzeczywistości, po zaprzysiężeniu mojego gabinetu, na samym szczycie naszej agendy, pierwszym punktem będzie wydanie decyzji o anulowaniu liberalnego podatku od emisji dwutlenku węgla.

Ford powiedział także, że zakwestionuje przepisy rządu federalnego, które wymagają, aby prowincje stosowały wysokie ceny emisji dwutlenku węgla.

- Zwrócę się do mojego prokuratora generalnego, aby wykorzystał wszystkie dostępne możliwości jakie posiadamy, gdy oficjalnie rzucimy wyzwanie rządowemu podatkowi węglowemu, narzuconemu na rodziny w Ontario – powiedział – Ponieważ pułapy emisji spalin, handel tymi emisjami i podatek węglowy w rzeczywistości nie robią nic dla naturalnego środowiska.

Catherine McKenna

Catherine McKenna

Federalna minister ds. środowiska, Catherine McKenna, odpiera zarzuty Forda mówiąc, że Ottawa rozważa wszystkie opcje, w tym przekazanie dochodów z podatku węglowego bezpośrednio mieszkańcom Ontario zamiast rządowi prowincji.

- Zmiana klimatu jest prawdziwa, a jej skutki nie kończą się wraz ze zmianą rządu. Kanadyjczycy oczekują od nas podjęcia poważnych działań w celu ochrony naszego środowiska i rozwoju naszej gospodarki – powiedziała McKenna w piątek wieczorem – Premier-elekt z Ontario poinformował dzisiaj, że nie jest zainteresowany walką ze zmianami klimatycznymi i skutecznie wycofuje się z krajowego planu zapobiegania zmianom klimatycznym w Kanadzie.

- Wyeliminowanie ograniczenia i handlu dwutlenkiem węgla pomoże zrealizować kampanię obiecującą obniżkę cen benzyny o 10 centów za litr – powiedział Ford, dodając jednocześnie, że dystrybutorzy paliw „zwracają uwagę” na wahania cen przed wakacyjnymi weekendami.

System ograniczania emisji i handel dwutlenkiem węgla wydalanego do atmosfery ma na celu obniżenie emisji gazów cieplarnianych poprzez ograniczenie wielkości zanieczyszczeń emitowanych przez firmy w niektórych branżach. Jeśli przekroczą te limity, muszą kupować uprawnienia na aukcjach kwartalnych lub od innych firm, które te limity osiągają.

Ontario zainwestowało blisko 3 miliardy dolarów w serię aukcji typu cap-and-trade od czasu wprowadzenia systemu przez liberałów w zeszłym roku. Ford konsekwentnie przeciwstawiał się podatkowi za emisję dwutlenku węgla i znalazł się pod ostrzałem, ponieważ nie wyjaśnił, w jaki sposób rekompensowałby utracone dochody.

Philippe Couillard

Philippe Couillard

Philippe Couillard, premier w Quebecu, powiedział w piątek, że jego stanowisko nie zmieniło się i że „cały świat zmierza w tym kierunku”, aby promować rynek emisji dwutlenku węgla lub podatek na walkę ze zmianami klimatu.

-To jest podstawowa miara: wszystkie dowody o tym mówią – powiedział, dodając, że Quebec będzie kontynuował drogę w tym samym kierunku co Kalifornia – Każda kanadyjska prowincja musi w widoczny i praktyczny sposób zaangażować się w walkę ze zmianami klimatu.

Partie opozycyjne wyraziły zaniepokojenie utratą dochodów z podatku cap-and-trade i handlu emisją dwutlenku węgla oraz programami ekologicznymi, które te pieniądze poparłyby.

- W jaki sposób Pan Ford zastąpi 1,9 miliarda dolarów rocznie, jakie przynosił podatek cap-and-trade prowincji? – pyta poseł NDP Peter Tabuns – Jak zarobi kolejne 2 miliardy dolarów na programy, na które liczą mieszkańcy Ontario?

Mike Schreiner

Mike Schreiner

Lider Ontario Green Party, Mike Schreiner, który został wybrany do Parlamentu Ontario w zeszłym tygodniu, powiedział, że anulowanie podatku od zanieczyszczeń bez planu awaryjnego będzie stanowić sygnał dla firm, które nie są otwarte dla biznesu.

- To niefortunne, że slogany pana Forda i pomysły zapisane na kawiarnianych serwetkach wciąż są aktualne po wyborach – zakpił Schreiner.

Środowiska działaczy ekologicznych określiły zamierzenia Forda złym krokiem dla środowiska i gospodarki Ontario.

- Odpuszczając walkę ze zmianami klimatycznymi Doug Ford w rzeczywistości podnosi ekstremalny podatek od pogody, która już niszczy domy, rośliny i infrastrukturę publiczną – powiedział Keith Stewart, starszy strateg ds. energii w Greenpeace Canada.