8 tysięcy kilometrów archaicznym Citroenem

Kanada Series Top News czer 17, 2018 at 4:00 pm

zz citro58 tys. km to prawdziwe wyzwanie dla samochodu, zwłaszcza jeśli kalendarz wskazuje, że od momentu produkcji minęły już dziesiątki, a nawet prawie sto lat. Francuz Christian Darrosé postanowił przejechać wspomniany dystans czyli całą Kanadę – Citroenem Type C z roku 1923!

Citroen w przyszłym roku będzie świętował swoje setne urodziny. Mimo upływu lat modele z początków produkcji wciąż zachwycają i wciąż służą swoim właścicielom, czego dowodem może być podróż zorganizowana przez Christiana Darrosé.

Miłośnik Citroenów z Francji wykorzystał model z 1923 roku, który jest napędzany silnikiem o mocy 11 KM, aby przejechać 8 tys. km . Wyruszył 8 czerwca w Vancouver i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dotrze do Saint John’s na wschodnim wybrzeżu w dniu 24 sierpnia. Według tego rozkładu powinien być teraz w drodze do Regina. Ominie GTA jadąc przez północne Ontario.

zz citro1

Screen Shot 2018-06-17 at 05.17.59Dystans 8 tys. km wydaje się imponujący nawet jeśli siedzimy za kierownicą nowiutkiego samochodu z klimatyzacją i masażem. Jednakże w roku 1923 takich wygód nie było, można zapomnieć o wszelkich udogodnieniach. Ponadto Citroen Type C „Trèfle” rozwija prędkość zaledwie do 50 km/h, co może okazać się niezłym sprawdzianem dla cierpliwości kierowcy.

Nie jest to pierwsza przygoda z klasykiem Citroena, jaką zorganizował Christian. Kilka lat temu odbył podróż po Norwegii modelem 2CV.

Wyprawa przez Kanadę nie jest wyłącznie krajoznawczą przejażdżką klasycznym Citroenem, ale została zorganizowana w szczytnym celu.

Christian Darrosé chce zwrócić uwagę na problem udaru mózgu oraz chorób serca, które są bardzo częstą przyczyną śmierci we Francji. Po drodze zatrzyma się w 68 miastach, w których będzie zwiększał świadomość Kanadyjczyków na temat chorób.

Więcej szczegółów znajdziecie na jego Facebooku.

zz citro4

zz citro2 zz citro3