Przedogródek

O ogrodach bez ogródek czer 17, 2018 at 11:06 pm

Przedogródek to część ogrodu, która znajduje się przed wejściem do domu. To fragment posesji odpowiadający za pierwsze wrażenie gości i przechodniów. Zdobi on dom i przylegający do niego teren, a jego wygląd świadczy o gospodarzu, jego stylu i dbałości o otoczenie. Przedstawia nas otoczeniu, dlatego powinien być wykonany starannie, zawsze zadbany, schludny i efektowny. Niezagospodarowany czy zachwaszczony nie zdobi działki.

przedogrodek-20

Roślinność w ogrodzie przed domem powinna być atrakcyjna, chodzi tutaj nie tylko o same względy wizualne, ale również o to, czy rośliny są wypielęgnowane. Dlatego jeśli nie mamy zbyt wiele czasu warto wybrać roślinność, która nie wymaga zbyt wiele pielęgnacji, ale mimo to atrakcyjnie wygląda. Gatunki jakie wybieramy, najlepiej, aby należały do sprawdzonej grupy roślin- czyli takich, które potrafimy hodować, znamy ich potrzeby i wymagania. Warto stosować roślinnośc, która jest atrakcyjna cały rok, zmienna- taka propozycja za każdym razem inaczej ozdobi nasz ogród, zaskakując gości, którzy do nas przybywają. Dobry sposób na aranżacje to połączenie roślin iglastych zimozielonych z barwnie kwitnącymi i zmieniającymi się w ciągu roku bylinami i roślinami liściastymi. Na niedużej przestrzeni sprawdza się metoda nasadzeń kaskadowych. Od strony elewacji domu sadzimy pnącza lub najwyższe rośliny. Niżej ładnie będą wyglądały wyeksponowane na tle zieleni kwitnące krzewy, a pod nimi kwiaty i rozchodniki. W strefie wejścia do domu można posadzić roślinność w donicach. Mogą to być rośliny jednoroczne, w zależności od sezonu np. wiosną bratki, latem pelargonie, jesienią wrzosy, bądź też gatunki zimozielone takie jak kuliste bukszpany, kosodrzewina lub cisy. Ładnie też wygląda małe drzewo iglaste- świerk Conica.

perovskia11

Ponad wszystko styl przedogródka powinien harmonizować ze stylem architektonicznym domu oraz otaczającej go małej architektury. Przy rustykalnym domu ogród może mieć charakter sielski, naśladujący naturę, bogaty w łąkowe kwiaty. Z kolei na tle klasycznej architektury dobrze będą wyglądać róże, rododendrony, azalie czy klony. Nowoczesna architektura nie lubi przesadnej liczby nasadzeń- tu wystarczy minimalistyczny przedogródek- np. przystrzyżony trawnik i uformowane w kule tuje, bądż szpaler z ozdobnych traw.

Byliny XXL

Jeśli dysponujemy sporą przestrzenią w ogrodzie warto posadzić byliny, które szybko zarosną dany obszar, a swą wielkością zachwycą obserwatorów. Oprócz swego podstawowego waloru (dużych liści) spełnią również dodatkową funkcję – zmniejszą rozwój chwastów (dzięki zacieniowaniu podłoża), i pięknie kontrastują z roślinami kwitnącymi. Godną uwagi rośliną jest gunnera (Gunnera manicata). Pochodzi ona z Boliwii i potrzebuje bardzo pieczołowitego zabezpieczenia na zimę. Osiąga do 3 m. wysokości, a średnica jej liści sięga 150 cm. Oczekuje żyznej gleby, lekko kwaśnej i wilgotnej oraz zasilania. Za dbałość odwdzięczy się okazałym wyglądem. Kolejną rośliną przykuwającą wzrok jest lepiężnik japoński. Liście w kształcie parasola osiągają 120 cm. Lubi cień i półcień oraz zasobne i stale wilgotne podłoże. Godna uwagi jest odmiana Variegata (Petasites japonicus Variegata) o złoto zielonych liściach. Do ogrodowych gigantów możemy też zaliczyć makleję (Macleaya cordata), która dorasta do 2,5 m. wysokości, a także tarczownicę tarczowatą, rodgersję kasztanolistną czy też oman wielki. Wszystkie te rośliny na pewno zachwycą nas swoim rozmiarem.

download (21)          download (22)

  Zosia w ogrodniczkach