Niemieckie służby podsłuchują polskich polityków

Polak w świecie czer 18, 2018 at 5:54 pm

Sensacyjny tekst ukazał się w austriackim dzienniku “Der Standard”.

zz niemieckie- Te informacje budzą uzasadnione zaniepokojenie – tak dyrektor biura prasowego MSZ Artur Lompart skomentował doniesienia dot. inwigilacji instytucji i firm przez niemiecką Federalną Służbę Wywiadowczą. Na liście jest m.in. ambasada Polski. - Jeśli te informacje są prawdziwe, to podważają zaufanie tak ważne w stosunkach między członkami UE i NATO – podkreślił Lompart. Wyraził jednocześnie nadzieję, że “ta sprawa zostanie szybko wyjaśniona”.

Austriacki “Der Standard” oraz tamtejszy tygodnik informacyjny “Profil” podały, że są w posiadaniu listy instytucji oraz firm, wobec których niemiecką Federalna Służba Wywiadowcza (BND) prowadziła od końca lat 90. elektroniczną inwigilację. Na liście figurują między innymi urząd kanclerski oraz ministerstwa: spraw wewnętrznych, spraw zagranicznych, obrony i finansów, jak też mające swą siedzibę w Wiedniu agendy ONZ i ambasady szeregu państw, w tym Rosji, Ukrainy, Korei Północnej, Japonii, Izraela, USA, Australii, Francji i Polski.

Wśród inwigilowanych firm znajdują się na przykład Bank Austria, Raiffeisen Zentral Bank, producenci broni strzeleckiej Steyer Mannlicher i Glock oraz koncern hutniczy Voest. Łącznie BND obserwowała w Austrii 2 tys. numerów telefonów stacjonarnych, komórkowych i faksów, jak też adresów e-mail.

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen oraz austriacki kanclerz Sebastian Kurz zażądali już od Niemiec “pełnego wyjaśnienia” sprawy akcji szpiegowskich, jakie według mediów podejmowała w Austrii niemiecka Federalna Służba Wywiadowcza.