Po świeże warzywa

Gdzie na weekend czer 18, 2018 at 5:44 pm

Kiedy kanadyjskie bezwiośnie przechodzi w bujne, upalne lato, zaczynam tęsknić do targów, jarmarków i placów handlowych. Tych, na których zachuszczone starowinki sprzedają pęczki brudnego od ziemi czosnku, wykopanego w niewielkim przydomowym ogródku, gdzie marchewka przyjmuje najróżniejsze formy i kształty, gdzie pomidory pachną słońcem, a w czereśni wciąż znaleźć można zdziwionego, tłustego robaka. 

BFM produce for blog book

I każdego roku odczuwam bolesny brak takich miejsc, gdzie pójść można piechotą, z dzierganą na szydełku sznurkową torbą, po młode ziemniaki i pęczek koperku. O bundzu z czarnuszką, tłustej śmietanie czy oscypku nie wspominając. Namiastką środkowoeuropejskich targów są (głównie weekendowe) farmer’s markets – kilkugodzinne wydarzenia handlowo-towarzyskie, gdzie lokalni rolnicy sprzedają plony swoich spłachetków ziemi. Z końcem czerwca takie targi stoją w pełnym rozkwicie, oferując przebogatą różnorodność darów natury. Jeśli nie mieliście do tej pory zwyczaju odwiedzania farmer’s market – może i warto dać im szansę. Weekendowy spacer po lokalnym targu uda się na pewno, pod warunkiem, że nie będziemy uciekać do porównań z tymi, które pamiętamy „z domu”.

The Backyard Farm and Market przy Erin Mills

Kiedy: Otwarte w sezonie w każdą sobotę między 9am a 1pm, w tym roku do 29 września.

Gdzie: Targ znajduje się przy 2475 Eglinton Ave. W., zaraz przy centrum handlowym i szpitalu Credit Valley.

Powstał nie tak dawno, bo w 2016, jako organizacja non-profit, mocno skoncentrowana na lokalnej społeczności. Znajdziecie tu dobry wybór dostawców żywności, w tym także z Mena Family Farm, gospodarstwa rolnego, które zawsze ma w ofercie szeroki asortyment świeżych, lokalnych, niecertyfikowanych acz ekologicznie hodowanych warzyw. Płody rolne, jak i zestawy ogrodnicze czy nasiona kupicie na stoisku the Little Garden Company, owoce i warzywa w Wholly Greens, wypieki, także te bezglutenowe u Going Gluten Free oraz Lovin Oven Bakery, a wegańskie, modne i pyszne, czekoladki od Living Chocolate. Jeśli prowadzisz miejską działkę ogrodniczą, na pewno znajdziesz to sadzonki, nasiona, narzędzia i porady profesjonalnych ogrodników. Gwarancja produktów hodowanych i wytwarzanych bez użycia hormonów, konserwantów i antybiotyków. W ofercie również działki do wynajęcia w centrum miasta pod własne mikro-farmy.

Co ciekawe – targ rolny Backyard Farms and Market działa w oparciu i zasady permakultury, czyli zrozumienia zasad działania świata natury i pracy z nim przy projektowaniu systemów ludzkich – systemów, które nie tylko nie szkodzą planecie, ale pozwalają się jej regenerować. Permakultura może być rozumiana jako planowanie, projektowanie, budowanie (lub współtworzenie) zrównoważonych systemów, od żywności po wodę, budynki, transport, do miast. Co więcej, permakultura dotyczy tego, w jaki sposób wszystkie te systemy współpracują ze sobą w harmonii: potrzeby jednego aspektu są wspierane przez plony innego – tworząc zrównoważony ekosystem. www.embackyardfarm.com

258285-l

Lions Farmers Market

Kiedy: W sezonie w każdą niedzielę między 8am a 4pm, aż do 28 października.

Gdzie: Zlokalizowany przy 3 Robert Speck Parkway (w sąsiedztwie Shipp Drive).

Targ rolny organizowany przez Lion Club, oferuje owoce, warzywa, wędliny, jaja, grzyby, chleb i inne wypieki, miód, syrop klonowy, dżemy oraz wiele innych, lokalnie wytwarzanych dóbr. Duży wybór żywności ekologicznej. Wygodny parking dla dużej ilości samochodów. Targ otwarty jest także w środy (do 26 października włącznie) od 9am do 5 pm przy Mississauga Celebration Square, na przeciwko ratusza – Mississauga City Hall. Warto pamiętać, że zakupy na targach rolniczych to zdrowa decyzja nie tylko dla nas samych, ale także dla gospodarki naszej społeczności. Aż 27 000 osób w Ontario jest bezpośrednio zaangażowanych w przygotowanie i sprzedaż produktów rolnych, które można znaleźć na rynku. www.lionsfarmersmkt.com

1524599204447

Many Feather’s Farmers Market

Kiedy: W sezonie w każdną niedzielę między 9am a 2pm, do 7 października.

Gdzie: Przy stacji kolejki podmiejskiej GO – Lisgar GO station. 3250 Argentia Road. Dużo miejsc parkingowych, także miejsca dla rowerów.

Jeden z nowszych w Mississaudze targ założony został w 2015 i szybko rośnie w siłę. Obok lokalnych produktów rolnych (np. z Sunray Orchars), wędzonych mięs z Vince’s Euro Deli, serów, miodów czy wypieków z Cob’s Bread,  znajdziecie tu food trucki, jak chociażby The Arepa Republic, miejscowych rzemieślników i producentów (świetne, ręcznie robione, naturalne kosmetyki The Northern Goddess czy wina z m.in. Creekside Estate Winery, ale także ręcznie robiona biżuteria), warsztaty artystyczne oraz muzykę na żywo. Many Feathers to kooperatywa spożywcza, działająca jako organizacja non-profit, zajmująca się tworzeniem przestrzeni promujących zrównoważony rozwój środowiska i dostęp do lokalnej żywności. www.manyfeathers.ca

Port Credit Farmer’s Market

Kiedy: W każą sobotę (w sezonie letnim, jak we wszystkich przypadkach) między 8am a 1pm, do 6 października.

Gdzie: Targ znajduje się na parkingu na rogu Lakeshore Road East i Elmwood Ave (północna strona).

Dobra wymówka, by w sobotni poranek wybrać się do uroczej dzielnicy Mississaugi, jaką niewątpliwie jest Port Credit. Bo tu przecież, oprócz świeżego chleba, serów, jajek, czy produktów roślinnych, można się napić dobrej kawy, wrzucić lekkie śniadanie i pospacerować po romantycznej marinie. Muzka na żywo dla rozrywki podczas zakupów.

Streetsville Lions Farmers Market

Kiedy: W letnie soboty miedzy 8am a 1 pm do 6 października.

Gdzie: Przy 128 Queen Street South (Centre Plaza).

Organiczne warzywa i owoce, pączki z kremem, croissanty, pieczywo, dżemy, mięso i cała masa innych lokalnie produkowanych pyszności, a także (trochę to przypadkowe, ale w sumie fajne) – duży wybór skarpet ze śmiesznymi nadrukami. Targ zorganizowano w interesującej architektonicznie dzielnicy Steetsville, idealnej na sobotni, poranny spacer.

Którąkolwiek opcję wybierzecie, na pewno nie wrócicie do domu z pustymi rękami. A może w tym roku jakieś własnej produkcji przetwory na zimę?

1524598515641