Zapłać ile możesz
Pierwszy tego rodzaju sklep spożywczy został otwarty w zachodnim Toronto. Oferuje produkty podobne do tych w normalnych supermarketach ale generalna różnica polega na tym, że klienci płacą za swoje zakupy tyle, ile chcą!
Pomysłodawcą otwartego w minioną sobotę sklepu o nazwie Feed It Forward (3324 Dundas St. West) jest znany mistrz kuchni Jagger Gordon, który nie spodziewa się osiągnięcia wielkich zysków ze swojego projektu, oprócz sklepu obejmującego piekarnię i kawiarnię. Zapewnia jednak, że chciałby dorzucić swoje trzy grosze do kampanii przeciwko marnotrawstwu produktów żywnościowych.
Gordon mówi, że jego celem jest nakarmienie głodnych tym pożywieniem, które będzie “uratowane przed zepsuciem” w terminalach żywnościowych, supermarketach czy piekarniach.
- To prosta procedura: przejmujemy transporty żywności przeznaczone na składowiska śmieci, selekcjonujemy, i przekazujemy ludziom w potrzebie - mówi Gordon, który w ubiegłym roku rozpoczął podobny eksperyment z restauracją typu “pay-what-you-can”, oferując w niej zupę i kanapki z produktów II gatunku.
Model “zapłać ile możesz” jest trudny, często nie rekompensuje kosztów. Aby nie okazał się kompletną klapą wymaga również takich konsumentów, które nadpłacą za swoje zakupy.
- Niewątpliwie znajdą się tacy, którzy skorzystają z tego systemu – ocenia ekspert ds. marketingu Brent McKenzie z Uniwersytetu w Guelph. - Ale takie przedsięwzięcie jest wspierane wyjątkowo altruistycznym duchem. No i opinia publiczna również odgrywa pewną rolę.
Jagger Gordon wierzy, że klienci zamożniejsi zrekompensują mu tych, którzy nie płacą. Tak się stało z restauracją, która jednak zbalansowała swoje koszty dopiero po ośmiu miesiącach.
Istnieją jednak ograniczenia w sklepie, w którym możemy płacić ile chcemy.
Klienci mogą zrobić zakupy na jeden dzień jedzenia dla rodziny lub wybrać opcję na dwa tygodnie: pudełko z paczkowaną żywnością i przepisami. A sprawdzanie przy kasie wymaga podania nazwiska i danych kontaktowych.
Zdaniem eksperta przemysłu spożywczego, Roberta Cartera z NPD Group, wielu potencjalnych klientów może odstraszać banalna obawa przed zapłaceniem zbyt mało lub zbyt dużo.
- To zupełnie odmienny sposób myślenia dla konsumentów, trzeba do niego przywyknąć - mówi Carter. - Cała nadzieja w tym, że milenialsi to społecznie świadome pokolenie, które zmienia sposób wartościowania i wydawania pieniędzy. Pewnie będą woleli wydać pieniądze tutaj niż w sieciach wielkich korporacji.
Więcej – TUTAJ.
Hidden due to low Dodaj komentarz rating. Click here to see.
Od produktow II gatunku krotka droga do ludzi II gatunku. Ludzi do tego stopnia zubozonych ze nie bedzie ich stac i ich rodzin na zjedzenie nigdy swiezego chleba,bulek ciasta,warzyw.owocow,przetworow nabialowych czy przetworow miesnych. Od wielu dziesiatek lat w Ontario praktykowano 50%_towe obnizki dla wszystkich towarow z uplywajaca data waznosci. Towary przeterminowane trafialy na przyfabryczne skladowiska i byly wydawane tonami za symbliczna sume okolicznym farmerom w celu wykorzystania ich w hodowli swin,drobiu itp. Tajemnica na jakis czas pozostanie jeszcze to co sie w tej kwesti zmienilo bo nie ulega watpliwosci ze nastapily zmiany i to drastyczne. Glownym elementem sa sprawy zwiazane z bezpieczenstwem hodowli trzody chlewnej czy drobiu. Inny element to proba usuniecia definicji “sumienia” z ludzkiej etyki zycia.Zagluszenia sumienia poprzez pozorowane akcje pro-ludzkiej dobroczynnosci i racjonalnego milosierdzia.Zastapienia konstytucyjnych obowiazkow opieki panstwa wobec obywatela jalmuzna.Chce sie w ten sposob obnizyc wartosci moralno-spoleczne jakie ze soba niosa organizacje charytatywne jak np Katolicki Caritas, Islamski Komitet Pomocy Spolecznej czy Zydowski System Pomocy Spolecznej dzialacy w kilkudziesieciu krajach na swiecie. Sila Zlego na jednego.Jak z tego wyjdziemy tylko Bog Wszechmogacy wie.Dziekuje za uwage.
“Zastąpienia konstytucyjnych obowiązków opieki państwa wobec obywatela” – nie dziękuję, nie chcę żadnej opieki państwa, bo mnie na nią po prostu nie stać. Każdy wolny człowiek potrafi zaopiekować się sam sobą a nawet całą swoją rodziną. Mam pytanie do Was katolicy, którym sam też jestem: “Czy godzi się zabrać jednemu, żeby dać drugiemu”?
Ponad 3000 lat przed narodzinami Jezusa Chrystusa zaczely sie formowac pierwsze panstwowosci. Byly to przemyslane twory panstwowe okreslajace prawa obowiazki i przywileje mieszkancow danego panstwa. Niezapomniano w nich o ludziach starych,schorowanych,urodzonych z wadami,okaleczonych rycerzy,samotnych wdowach wychowujacych dzieci. Mozna mnozyc . Owczesny sytem panstwowosci nie roznil sie w zasadniczy sposob od obecnych systemow. Jeden z przykladow :Krzyzacy Rycerze zakonu krzyzackiego. Wiekszosc z Nas wie o ich brutalnej polityce Chrystianizacji ziem slowianskich i nie tylko . Kazdy wie o tym ze walczyli w obronie Grobu Swietego i Jerozolimy. Malo kto jednak wie ze Ci sami rycerze zajmowali sie leczeniem chorych na podbitych terenach i opieka nad nimi.Zakon Krzyzacki nigdy nie zostal rozwiazany. Istnieje do dzis. Jego czlonkowie zajmuja sie leczeniem ludzi chorych opieka nad tymi ludzmi. Opieka nad ludzmi starymi.Pan panie “Antybankster’ wyglaszajac tak ciezkie do zrozumienia komentarze wystawiasz sie na posmiechowisko nie tylko czytelnikow Bejsment ale rowniez swojej zony (jesli jest) i dzieci (jesli sa). Wydajesz sie czlowiekiem zyjacym posrodku prastarego lasu. Z daleka od jakiejkolwiek cywilizacji . Banita na wlasne zyczenie.Czlowiekiem wierzacym w to ze podeszlym wieku niedzwiedzie matki beda cie karmily swoim mlekiem. Lisy znosily pokarm a ptaszki spiewaly serenady nad Twoim szalasem.Niemam prawa pozbawiac pana zadnych marzen. Wobec tego zycze ich spelnienia
Wszystkie krajowe zaraz tam bede i napełnia koszyk za dolara
Bejsment Polish Newspaper Toronto site is based on Patatay Network developed by BlackRiver