Sąd Najwyższy uderza w chrześcijańskie szkoły

Kanada Top News czer 19, 2018 at 12:30 pm

Screen Shot 2018-06-19 at 10.12.40„Chrześcijańskim szkołom w Kanadzie można odmówić akredytacji z powodu tradycyjnych poglądów tych instytucji na seksualność” – orzekł Sąd Najwyższy Kanady.

Sprawa dotyczy protestanckiego uniwersytetu Trinity Western, kampusu w Langley w Brytyjskiej Kolumbii, który zgłosił projekt otworzenia szkoły prawniczej. Uczelnia stoi na stanowisku, że relacje seksualne powinny być utrzymywane w małżeństwie pomiędzy jedną kobietą i jednym mężczyzną. Jednak Federacja Środowisk Prawniczych w Kanadzie uznała nauczanie uniwersytetu za dyskryminacyjne wobec środowisk LGBT.

Sądy niższej instancji orzekły, że szkoły chrześcijańskie mają prawo do akredytacji i nie można go odbierać z powodu ich poglądów. Sąd Najwyższy zakwestionował to orzeczenie stosunkiem głosów 7 do 2.

„Zatwierdzenie szkoły prawniczej (Trinity Western University) to nie przywilej dla ewangelików, ale obowiązek państwa, aby pogodzić odmienne wierzenia religijne bez kontrolowania ich zawartości” – napisali sędziowie Russel Brown i Suzanne Cote w proteście wobec orzeczenia.

Trinity Western University

Trinity Western University

Paul Colman, specjalista od praw człowieka i prawa europejskiego wskazuje, że wolność religii i stowarzyszeń jest nie tylko fundamentalna dla organizacji motywowanych religijnie, ale także dla funkcjonowania demokracji jako takiej. – W tym przypadku, ta podstawowa wolność jest zagrożona – dodaje prawnik.

Więcej - TUTAJ.