Ratusz zwiększa środki bezpieczeństwa

Lokalnie Top News czer 20, 2018 at 10:00 am
Sala posiedzeń Rady Miasta będzie pod szczególną ochroną.

Sala posiedzeń Rady Miasta będzie pod szczególną ochroną.

Wejście do budynku torontońskiego ratusza może stać się wkrótce nieco trudniejsze.

We wtorek Komitet Wykonawczy burmistrza Johna Tory’ego poparł wdrożenie nowych środków bezpieczeństwa w budynku City Hall przypominających te, które stosowane są na lotniskach – kontrola bagażu, wykrywacze metali.

Obecnie ratusz działa zgodnie z polityką otwartych drzwi. Strażnicy są obecni, ale pozostawiają otwarte wejścia dla gości, którzy nie są sprawdzani. Pracownicy ochrony są też obecni przed biurem burmistrza Tory’ego.

Choć burmistrz wciąż twierdzi, że Toronto jest “najbezpieczniejszym dużym miastem na świecie”, to jednak uważa, że “są rzeczy, o które trzeba się martwić”, ponieważ przemoc jest częścią nowej rzeczywistości, w obliczu której osoby publiczne i prywatni obywatele.

John Tory

John Tory

- W 2018 roku musimy brać pod uwagę pojęcie jakiegoś przypadkowego lub nawet zorganizowanego ataku na ten kultowy dla Toronto budynek publiczny, w którym pracuje wielu ludzi, wiele osób go odwiedza, w którym są obecni wybrani przedstawiciele. Myślę, że świadectwem rozwagi jest to, że szukamy możliwości lepszej ochrony tego miejsca. Przyglądamy się co się dzieje w innych dużych miastach na świecie, by zobaczyć, co z ich działań i doświadczeń może być przydatne dla naszego miasta – powiedział Tory we wtorek.

Zanim rekomendacje Komitetu Wykonawczego wejdą w życie, Rada Miasta będzie musiała głosować nad planem zmian.

Choć nie podano tego do publicznej wiadomości, to obserwatorzy życia w mieście są przekonani, że decyzja komisji o aktualizacji bezpieczeństwa wynika z nasilenia przemocy w mieście czego tragicznym przykładem był kwietniowy atak vanem, który zabił 10 osób w okolicy Finch Avenue i Yonge Street.

Ponadto poziom zagrożenia terroryzmem w Kanadzie znajduje się na “poziomie średnim”, co oznacza, że “może nastąpić gwałtowny akt terroryzmu”. Ogólnokrajowy wskaźnik nie zmienił się od czasu ataku na Parliament Hill w 2014 roku, który spowodował śmierć żołnierza-rezerwisty.

Komitet Wykonawczy burmistrza Toronto zasugerował następujące zmiany w podejściu do ochrony miejskiego Ratusza:

  • Przeznaczenie 365 tysięcy dolarów na dodatkowych ochroniarzy.
  • 85000 dolarów na wykrywacze metalu.

Zwiększenie środków bezpieczeństwa nie są niczym nowym w ratuszu. W zeszłym roku Rada głosowała za podjęciem kroków mających na celu zapobieganie atakom rozpędzonych samochodów.

Radny Michael Thompson, członek komitetu wykonawczego, mówi, że w przeszłości w centrum miasta występowały mniejsze problemy z bezpieczeństwem.

- Myślę, że nie powinniśmy czekać, aż coś się wydarzy – powiedział – Powinniśmy zrobić wszystko, by chronić nasze interesy, zarówno interes publiczny, jak i interes ludzi, którzy pracują w tym konkretnym budynku.

Wielu obawia się, że zmiany w bezpieczeństwie budynków wpłyną na funkcjonowanie władz miejskich, po części dlatego, że ratusz to coś więcej niż tradycyjny budynek miejski. Mieszczą się w nim kaplica ślubna, instalacje artystyczne, działający kiosk Service Canada, biblioteka oraz miejsca, w których można płacić podatki i rachunki domowe.

W ubiegłym roku Tory sprzeciwił się instalacji wykrywaczy metalu z tego właśnie powodu.

Teraz jednak zmienił zdanie.