Trump oskarżył Kanadyjczyków o przemycanie towarów przez granicę

Kanada Top News czer 20, 2018 at 12:30 pm

Screen Shot 2018-06-19 at 16.00.16Przemawiając w Waszyngtonie do zgromadzenia właścicieli małych firm, prezydent USA ponownie skrytykował układ NAFTA, mówiąc przy tym, że USA nie może sobie pozwolić na bycie “głupim krajem”.  Trump oskarżył przy tym Kanadyjczyków o przemycanie zakupionych na południu towarów, co ma mieć związek z “olbrzymimi cłami nałożonymi na amerykańskie towary”.

Trump powiedział, że Kanada nałożyła tak uciążliwe cła na produkty amerykańskie – na przykład na buty – więc ludzie są zmuszeni są do kontrabandy.

Jego komentarze zbiegają się z apelami kanadyjskiej opozycji o potrzebie nagłej debaty w Izbie Gmin na temat przyszłości handlu ze Stanami. Konserwatywny krytyk zajmujący się sprawami zagranicznymi Erin O’Toole stwierdził, że Kanadyjczycy muszą zobaczyć jak wybrani przez nich wybranych przedstawicie radzą sobie z największym kryzysem gospodarczym w ich życiu. Jednakże  speaker Geoff Regan nie uważa, aby kwestia ta wymagała kryzysowej debaty.

- Nie możemy być dłużej głupim krajem, chcemy być inteligentnym krajem - powiedział Trump w Waszyngtonie, wywołując burzę oklasków.

Już 1 lipca Kanada ma wprowadzić cła odwetowe w wysokości 16,6 mld dol., a docelowo również na produkty motoryzacyjne.

Erin O’Toole uważa, że odniosłoby to dewastujący skutek dla przemysłu samochodowego w Ontario. Jak powiedział: - Nigdy nie było groźniejszego zagrożenia dla gospodarki kanadyjskiej niż teraz.

Administracja Trumpa nałożyła już cła na stali i aluminium importowane z Kanady, Meksyku i Unii Europejskiej, uzasadniając to bezpieczeństwem narodowym.

Kanadyjscy konserwatyści mieli też wiele zapytań do minister spraw zagranicznych Chrystii Freeland, która pojawiła się we wtorek przed parlamentarną komisją handlu międzynarodowego.

Spotkała się ona wcześniej z Robertem Lighthizerem i zapowiedziała, że zarówno Kanada jak i Meksyk będą kontynuować z Amerykanami w okresie letnim negocjacje w sprawie umowy NAFTA.

Próbie ratowania NAFTA towarzyszy rosnący lęk przed globalną wojną handlową, napędzany dodatkowo planem administracji Trumpa, aby nałożyć na Chiny kolejne cła na towary, warte tym razem 200 miliardów dolarów.

Więcej – TUTAJ.