Życie na marihuanowym haju będzie legalne

Kanada Series Top News czer 20, 2018 at 6:00 am

marycha

Kanadyjczycy będą mogli legalnie kupować i konsumować marihuanę rekreacyjną najpóźniej od połowy września.

Senat przegłosował we wtorek zniesienie niemal stuletniego zakazu używania konopi indyjskich.

Senatorowie przegłosowali Bill (Ustawę) C-45 legalizującą marihuanę rekreacyjną stosunkiem głosów 52-29, przy dwóch wstrzymujących się po siedmiomiesięcznej debacie na ten temat.

Minister zdrowia Ginette Petitpas Taylor powiedziała, że prowincje będą potrzebować dwóch do trzech miesięcy po przyjęciu ustawy na wdrożenie nowego zalegalizowanego systemu obrotu konopiami indyjskimi.

- Widzieliśmy dzisiaj w Senacie historyczne głosowanie kończące 90 lat zakazu spożywania i palenia konopi indyjskich w tym kraju, 90 lat niepotrzebnej kryminalizacji, 90 lat nieuczciwego podejścia do narkotyków” – powiedział niezależny senator Tony Dean, który sponsorował projekt ustawy w wyższej izbie Parlamentu.

Kanada jest pierwszym krajem uprzemysłowionym, który zalegalizował marihuanę w całym kraju.

-Jestem dumny z dzisiejszej Kanady, która prowadzi postępową politykę społeczną” – powiedział Dean.

Jednak Dean jak i inni senatorowie podkreślili, że rząd bardzo ostrożnie podchodzi do tej historycznej zmiany. Uprawa i obrót konopiami indyjskimi będą ściśle regulowane. Ma to na celu trzymanie ich z dala od młodych ludzi i wyparcie kwitnącego czarnego rynku marihuany kontrolowanego przez zorganizowaną przestępczość.

- Podejście rządu to legalizacja, ale także ścisła kontrola – powiedział senator Peter Harder, przedstawiciel rządu w Senacie – Legalizacja marihuany rekreacyjnej w żaden sposób nie sugeruje, że teraz rozpocznie się wielkie marihuanowe party.