Renata Ford – okres próbny zamiast więzienia

Lokalnie Top News czer 21, 2018 at 10:00 am
Renata Ford w drodze na rozprawę w sądzie.

Renata Ford w drodze na rozprawę w sądzie.

Wdowa po zmarłym burmistrzu Toronto uniknie kary więzienia, ale będzie musiała poddać się trzyletniemu okresowi próbnemu, po tym, jak przyznała się do niebezpiecznego prowadzenia samochodu w 2016 roku.

Renata Ford została aresztowana 28 grudnia 2016 roku, na parkingu niewielkiej plazy, niedaleko jej domu w Etobicoke. Została oskarżona o prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu.

Sędzia Ted Kelly w środę rano ogłosił werdykt, który obejmuje trzyletni okres próbny, dwuletni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych i grzywnę w wysokości 1100 dolarów.

Zgodnie z ustalonym oświadczeniem, Ford jechała na Humber Town Plaza na Kingsway w pobliżu Royal York Rd. około 5:45 po południu, kiedy próbowała skręcić w lewo na parking przed sklepem LCBO. Wtedy “otarła się” o inny pojazd.

Kiedy Ford wjechała na miejsce parkingowe, świadkowie zdarzenia pomogli jej wydostać się z pojazdu i poprowadzili ją do krawężnika.

Renata Ford powiedziała świadkom, że “potrzebuje papierosa” i poprosiła ich, by nie wzywali policji, zanim nie pójdzie do sklepu z alkoholem.

Kierownik sklepu LCBO odmówił jej sprzedaży butelki wina. Policjanci później znaleźli panią Ford na miejscu pasażera w jej własnym samochodzie, gdzie “wyczuwali zapach alkoholu” w jej oddechu.

Renata Ford odmówiła poddaniu się testowi alkomatem, co skłoniło policjantów do zabrania jej do aresztu.

Prokurator Brady Donohue zażądał dla niej początkowo kary 45 dni więzienia. Zwracając się do niego w uzasadnieniu wyroku, Kelly powiedział, że “skazanie jest z natury zindywidualizowanym procesem”.

Ford miała już dwa wcześniejsze wyroki skazujące, z których jeden pochodzi z 1997 roku, kiedy odmówiła poddania się testowi za pomocą alkomatu, a drugi z roku 2005, gdzie zarzucono jej niebezpieczną jazdę samochodem.

Podczas ostatniej rozprawy jej prawnik stwierdził, że jest teraz “całkowicie wolna od alkoholu i Valium” i że “odkryła radość życia” dzięki swojej trzeźwości.

- Nie ma potrzeby, aby w interesie publicznym pani Ford była uwięziona – powiedział sędziemu.

Ford podczas rozprawy wygłosiła krótkie przeprosiny: “Naprawdę mi przykro z powodu moich działań … Robię co mogę, aby zadośćuczynić za moje czyny”.

W ramach wypełnienia wyroku, pani Ford będzie musiała zgłosić się do kuratora sądowego i odpracować 100 godzin prac społecznych w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Musi też poddać się programowi leczenia uzależnień od alkoholu i narkotyków oraz zainstalować urządzenia analizujące zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i w razie jego wykrycia blokujące możliwość uruchomienia silnika w każdym posiadanym przez siebie pojeździe.

Mąż Renaty Ford, Rob, był burmistrzem Toronto w latach 2010-2014. Zmarł na rzadką postać raka w marcu 2016 roku. Miał 46 lat.

Pani Ford pojawiła się na pierwszych stronach gazet w tym miesiącu, kiedy złożyła pozew przeciwko bratu zmarłego męża, Dougowi Fordowi, twierdząc, że źle zarządzał majątkiem rodziny i majątkiem Roba Forda.

Pozew złożyła tuż przed wyborami prowincyjnymi, które Doug Ford, przywódca Postępowych Konserwatystów w Ontario, ostatecznie wygrał 7 czerwca.

W pozwie tym Renata Ford twierdzi, że Doug Ford nadużył zaufania i nie wypełniał prawidłowo swoich funkcji jako powiernik spraw zmarłego brata i jego dzieci. Renata Ford domaga się 5 milionów dolarów odszkodowania dla siebie i dwojga dzieci, a także 750 000 dolarów za straty moralne i koszty prawne.

Żaden z tych zarzutów nie został udowodniony w sądzie.