Policyjna obława na gangsterów

Lokalnie Top News czer 22, 2018 at 6:00 am

aagang2

Policja z Toronto aresztowała 70 osób, członków ulicznego gangu odpowiedzialnego za wiele strzelanin w mieście.

W ramach dziewięciomiesięcznego śledztwa pod kryptonimem „Patton Project” w czwartek rano policjanci dokonali serii nalotów na mieszkania członków gangu „Five Point Generalz”.

W akcji brało udział 800 funkcjonariuszy, którzy dokonali przeszukań w 50 miejscach w regionach Toronto, Durham, York i Peel. W rezultacie przeprowadzonych rewizji przejęto znaczną ilość broni palnej i narkotyków.

Szef torontońskiej policji, Mark Saunders, stwierdził, że śledztwo było „strategiczne” i miało „chirurgiczny charakter” i że zadało „znaczny cios gangsterskiej hierarchii i działaniom”.

- Stało się oczywiste, że ta grupa brała udział w szeregu brutalnych przestępstw związanych z bronią palną – powiedział dziennikarzom na konferencji prasowej w czwartek – Ponadto ludzie ci byli aktywni w pozyskiwaniu i dystrybucji narkotyków.

Śledczy są przekonani, że choć gang ma swoje korzenie w Toronto, w okolicach Weston Road i Lawrence Avenue, to jego działalność obejmuje całą Kanadę, Stany Zjednoczone i Karaiby.

aagangSaunders powiedział, że ilość broni palnej i nielegalnych narkotyków skonfiskowanych w czwartek odzwierciedla „zagrożenie, jakie dla bezpieczeństwa publicznego stwarzała ta grupa”.

Saunders i policja w Toronto znalazły się pod ostrzałem w ostatnich tygodniach po tym, jak fala przemocy rozlała się po całym mieście. Największy niepokój wzbudziła niedawna strzelanina na placu zabaw dla dzieci w Scarborough, w której ranne zostały dwie dziewczynki, w tym jedna wciąż znajduje się w ciężkim stanie w szpitalu.

Statystyki są wstrząsające. Od początku tego roku w Toronto miały miejsce 194 incydenty z użyciem broni palnej. To wzrost o 21 procent w stosunku do analogicznego okresu 2017 roku.

Policja nie podała jakie zarzuty zostaną postawione aresztowanym, ale Saunders zasugerował, że będą dotyczyły handlu narkotykami, przestępstw z użyciem przemocy i innych przestępstw.