2 tygodnie aresztu za przypadkowe przekroczenie granicy

Kanada Series Top News czer 23, 2018 at 4:00 pm

zz roman119-letnia Francuzka poszła pobiegać na plażę w B.C. Niechcący przekroczyła granicę USA i na dwa tygodnie trafiła do aresztu.

Francuzka Cedella Roman przyjechała do miejscowości North Delta pod Surrey w Brytyjskiej Kolumbii aby odwiedzić matkę. Poszła pobiegać na oddaloną o 25 kilometrów plażę w White Rock. Wycieczka skończyła się dla niej fatalnie.

Podczas joggingu nie zauważyła, że przypadkowo przekroczyła granicę USA w miejscowości Blaine (stan Washington). Gdy zaczął się przypływ, zawróciła. Przystanęła jednak na chwilę, by zrobić sobie zdjęcie. Gdy odwróciła głowę, zobaczyła zbliżający się patrol straży granicznej.

- Funkcjonariusz powiedział, że nielegalnie przekroczyłam granicę. Powiedziałam mu, że nie zrobiłam tego celowo i że nie rozumiem, co się dzieje - powiedziała 19-latka w rozmowie z CBC. Dodała, że nie widziała żadnych znaków informujących, że przekracza granicę USA.

Screen Shot 2018-06-23 at 07.09.49

Miejsce gdzie plaża kanadyjska przechodzi w amerykańską

- Pomyślałam sobie: no dobrze, może przekroczyłam granicę, ale pewnie dadzą mi grzywnę, dadzą ostrzeżenie lub każą natychmiast wracać do Kanady – relacjonowała w rozmowie z CBS. Dziewczyna nie miała przy sobie żadnych dokumentów.

Cedella Roman została aresztowana za nielegalne przekroczenie granicy i przewieziona do oddalonego o ponad 200 kilometrów aresztu w Tacoma, który jest prowadzony przez Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych.

– Wsadzili mnie do samochodu z kratami i zawieźli do aresztu. Na miejscu kazali oddać wszystkie rzeczy osobiste, łącznie z biżuterią. Przeszukiwali mnie bardzo dokładnie. Gdy zrozumiałam, że sytuacja jest poważna, zaczęłam płakać.

Pozwolono jej skontaktować się z matką. Christiane Ferne natychmiast ruszyła do aresztu z dokumentami córki. Ci odesłali ją Ministerstwa ds. Imigracji, Uchodźców i Obywatelstwa Kanady, by potwierdzili, czy 19-latka może być odesłana do Kanady.

W sumie Cedella Roman spędziła w areszcie 2 tygodnie, zanim urzędnicy ds. imigracji obydwu krajów doszli do porozumienia i ustalili, że bez przeszkód może być odesłana do Kanady.

Spędziła dwa tygodnie w areszcie w Tacoma

Spędziła dwa tygodnie w areszcie w Tacoma

Telewizja CBC poprosiła o komentarz stronę kanadyjską i amerykańską.

Obydwie odmówiły skomentowania sprawy Roman.

Rzecznik amerykańskiej służby celnej powiedział, że każdy, kto przekroczy granicę Stanów Zjednoczonych bez kontroli, zostanie zatrzymany, bez względu na to, czy zrobił to świadomie, czy przypadkowo.

Więcej - TUTAJ.

Screen Shot 2018-06-23 at 07.06.30