“Zielona energia” ucieka z Ontario

Kanada Top News czer 23, 2018 at 10:00 am

aazielona

Odkąd nowy premier Ontario zapowiedział, że jego rząd nie będzie więcej dotował „zielonej energii”, cała branża postanowiła poszukać sobie nowego żerowiska.

Wydaje się, że idealnym do tego miejscem w Kanadzie jest rządzona obecnie przez NDP Alberta. I tam swoje inwestycje zamierzają przenieść firmy wykorzystujące energią słoneczną. Do takiego wniosku doszli uczestnicy konferencji Solar Canada 2018, która odbyła się właśnie w Calgary.

Ed Knaggs, wiceprezes firmy HES PV

Ed Knaggs, wiceprezes firmy HES PV

- Myślę, że Alberta będzie następnym miejscem naszego zainteresowania – mówi Ed Knaggs, wiceprezes firmy HES PV sprzedającej panele słoneczne. Jego zdaniem wiele firm z branży szuka nowego miejsca zarówno na wschodzie jak i zachodzie Kanady.

- Instalatorzy paneli słonecznych robili naprawdę fajny biznes w Ontario – dodał Knaggs – Mieli nadzieje, że będą mogli prowadzić swoją pracę i rozwijać się dalej w Ontario, ale teraz prawdopodobnie będą musieli się przenieść.

Inni uczestnicy konferencji wyciągają podobne wnioski.

- W Ontario robiono mnóstwo inwestycji – mówi Todd Marron, kierownik sprzedaży w Ameryce Północnej firmy SolarWall, która ma swoją siedzibę w Toronto. Firma produkuje systemy ogrzewania słonecznego dla budynków i będzie teraz koncentrować się na innych rynkach, przede wszystkim na Albercie.

- Wszystkie te pieniądze, które trafiały do Ontario trafią teraz do Alberty albo w bezpieczne miejsce w Kalifornii – powiedział Marron.

Martin Pochtaruk, prezes Heliene Inc

Martin Pochtaruk, prezes Heliene Inc

Jednak niektórzy wystawcy nie byli tak optymistyczni. Martin Pochtaruk, prezes Heliene Inc., producenta energii słonecznej z oddziałami kanadyjskimi z siedzibą w Sault Ste. Marie przyznaje, że zmiany jakie zamierza poczynić nowy rząd Forda w programie rabatowym „zabiją” biznes instalatorów energii słonecznej w prowincji, ale mówią, że Alberta reklamowała się jako rynek wzrostowy już od czterech czy pięciu lat i takim rynkiem wcale nie jest.

- Czy będą instalacje w Albercie? Możemy tylko mieć nadzieję, ale to nakarmi ludzi, którzy muszą jeść codziennie, pracując w tej branży – powiedział.

Konferencja Solar Canada odbywa się po raz pierwszy poza Ontario, po ponad 20 latach działalności. Rozwój branży w kierunku Alberty jest jednym z powodów, dla których konferencja przeniosła się do Calgary – uważa John Gorman, prezes i dyrektor generalny Canadian Solar Industries Association.

John Gorman, prezes i dyrektor generalny Canadian Solar Industries Association.

John Gorman, prezes i dyrektor generalny Canadian Solar Industries Association.

- Alberta ma najlepsze warunki do pozyskania energii słonecznej w Kanadzie, najbardziej dostępne darmowe paliwo. Ma słoneczny klimat – 25 procent więcej słońca niż w Ontario” – powiedział Gorman.

Ale nowy biznes w Albercie dla branży żyjącej z energetyki ekologicznej też nie jest pewny. Po wyborach zaplanowanych na przyszły rok w Albercie, programy środowiskowe w prowincji również mogą ulec zmianie.

Przemawiając na konferencji minister infrastruktury Alberta Sandra Jansen powiedziała, że ​​prowincja pracuje nad zmianą procesu zamówień na projekty w zakresie energii odnawialnej, aby zachęcić do składania wniosków dotyczących energii słonecznej. Oczekuje się, że proces ten rozpocznie się oficjalnie w sierpniu i zostanie zakończony przed końcem 2018 r.