Królowe rabat

O ogrodach bez ogródek czer 25, 2018 at 12:44 am

Zawsze tak samo zachwycające i zawsze tak samo piękne. O ich popularności decyduje przepiękny wygląd oraz mnóstwo odmian kolorystycznych i gatunków. Popularność tych roślin nie gaśnie, mimo, że pierwsza hodowla powstała już w starożytności. Ich symbol też zdaje się być wieczny- mają wyrażać miłość i uwielbienie.

3359roza_czerwona2

Róże ogrodowe są niezwykle zróżnicowane i nic dziwnego- nad odmianami pracowali botanicy przez ponad 2000 lat, a piękny ogród różany miała niejedna królowa w historii. Przyjmuje się, że obecnie znanych odmian róż jest ponad 20 tysięcy. Róże pienne to różne odmiany szczepione na pniu innej rośliny. Dzięki temu przyjmują postać niewielkiego drzewka, które podczas kwitnienia pokrywa się licznymi i przepięknymi kwiatami o przyjemnym zapachu. Największą zaletą róż piennych jest to, że zajmują mało miejsca. To opcja dla osób, które mają mały ogród lub chcą uprawiać róże w donicach. Róże rabatowe to wyjątkowe rośliny. Na jednym pędzie wytwarzają od kilku do kilkunastu kwiatów. Za jej pomocą można stworzyć naprawdę piękną rabatę bądź oryginalny żywopłot. Przepiękne, romantyczne altany to idealne miejsce na róże pnące. Ich pędy pną się po pergolach, ogrodzeniach i werandach. Równie często możemy spotkać róże parkowe. Są to wysokie rośliny osiągające do 2 m. wysokości okryte ogromną ilością kwiatów. Są bardzo odporne na mróz i niesprzyjające warunki glebowe. Cenione są również za to, że powtarzają kwitnienie dzięki czemu są dekoracyjne cały sezon. Róże okrywowe mają wiotkie pędy i gęste kwiaty. Ich wyjątkowość polega na tym, że płożą się i bardzo szybko tworzą kwitnące zarośla. Wykorzystywane są one w nasadzeniach naturalistycznych.

download (23)     images (39)

 

Róże ogrodowe mają bardzo podobne wymagania. Przede wszystkim muszą być posadzone w pełnym słońcu. Powinny być też zasłonięte przed wiatrem i mrozem. Chociaż zdecydowana większość jest mrozoodporna, zimne i porywiste wiatry są dla nich zabójcze. Sadzimy je w żyznej i przepuszczalnej, optymalnie bogatej w próchnicę glebie o ph 6-7. Jeżeli ph. naszego podłoża jest inne, należy kupić trochę ziemi torfowej i wsypać w miejsce nasadzeń. Aby kwiaty pięknie i długo kwitły, należy wspierać je wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi. Koniecznym zabiegiem jest przycinanie, zwłaszcza jeśli chodzi róże okrywowe i parkowe, ponieważ mają one tendencje do nadmiernego rozrastania się. Przycinanie przeprowadza się wiosną, jesienią usuwa się tylko zwiędłe pędy i odrosty od korzeni. Jesienią lub późnym latem także róże wielkokwiatowe potrzebują cięcia- usuwania przekwitłych kwiatów.

Róże ogrodowe są piękne i jak widać ich uprawa nie jest szczególnie skomplikowana. Mogą zatem królować w naszych ogrodach, nawet jeśli nie mamy zbyt wiele dla nich czasu

Choroby róż

Zmorą każdego ogrodnika uprawiającego róże są przede wszystkim choroby grzybowe, które potrafią oszpecić, a nawet zniszczyć całe krzewy.

Najgroźniejszą chorobą i niestety najpopularniejszą jest czarna plamistość liści. Rozpoznamy ją po charakterystycznych jasno brązowych, okrągłych plamach pojawiających się na liściach już wczesnym latem. Porażone liście żółkną i opadają. Krzew traci swe walory ozdobne i słabiej kwitnie. Inną chorobą jest mącznik prawdziwy, który zaczyna atakować już w połowie maja. Liście roślin pokrywają wówczas rozległe plamy z białym mączystym nalotem. Porażone chorobą pędy należy od razu wycinać. Mącznik rzekomy przypomina nieco czarną plamistość, jednak plamy od spodu są pokryte szarawym nalotem grzybni. Dość powszechną chorobą jest rdza róż. Objawia się niedużymi, żółtobrązowymi plamkami pojawiającymi się na powierzchni liści. Plamki pokryte są od spodu wypukłymi, pomarańczowymi skupiskami zarodników grzyba.

Aby zapobiec chorobom ważna jest profilaktyka. Jeśli chcemy, żeby nasze róże były zdrowe kupujmy zdrowe sadzonki, najlepiej odmian róż odpornych na choroby. Zapewnijmy im słoneczne stanowisko i unikajmy polewania i zraszania liści wodą. Pamiętajmy o zbilansowanym nawożeniu i systematycznie usuwajmy opadłe i zarażone liście. Unikajmy też nadmiernego zagęszczenia roślin. Jeśli jednak choroba zaatakuje nasze rośliny należy stosować odpowiednie preparaty ochrony roślin.

36063691_1268829586584139_4794237349871484928_n

 

   Zosia w ogrodniczkach