NDP i Zieloni grożą skutkami likwidacji podatku cup-and-trade

Lokalnie Top News czer 29, 2018 at 10:00 am
Lider Green Party w Ontario Hill Mike Schreiner

Lider Green Party w Ontario Hill Mike Schreiner

Nowi Demokraci i Zieloni z Ontario porównują plan likwidacji podatku cap-and-trade prowincji do decyzji Liberałów o anulowaniu budowy dwóch elektrowni gazowych sprzed kilku lat.

Obie partie twierdzą, że decyzja ta spowoduje anulowanie wielu kontraktów i ostrzegają, że decyzja premiera-elekta będzie niezwykle kosztowna.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej lider Green Party, Hill Mike Schreiner, który wygrał miejsce w Parlamencie Ontario w tegorocznych wyborach, powiedział, że decyzja Forda może kosztować miliardy dolarów z tytułu opłat procesowych, kar i innych kosztów.

- Twoje działania noszą znamiona skandalu z elektrowniami, kiedy decyzje zostały podyktowane ideologią i ego przywódcy, a nie logiką i twardą kalkulacją – powiedział zwracając się do Douga Forda.

Ostrzeżenie Schreinera pojawiło się kilka dni po tym, jak NDP wydała podobne ostrzeżenie, mówiąc, że prowincja może być zmuszona do zwrotu blisko 3 miliardy dolarów firmom, które wykupiły kredyty na emisję dwutlenku węgla, a także do pokrycia kosztów związanych z zerwaniem umów już podpisanych przez rząd Ontario w sprawie emisji dwutlenku węgla.

NDP zwrócił się także urzędnika odpowiedzialnego za rozliczenia finansowe prowincji o oszacowanie kosztów likwidacji programu, zanim rząd podejmie ostateczną decyzję.

Lider Postępowej Partii Konserwatywnej, który oficjalnie przejmie władzę w piątek, powiedział, że likwidacja podatku cap-and-trade będzie jego pierwszym krokiem po objęciu władzy.

Torysi, którzy zdobyli większość w Parlamencie prowincyjnym w tym miesiącu, byli ostrymi krytykami decyzji Liberałów o likwidacji budowy elektrowni gazowych w Oakville i Mississaudze tuż przed wyborami w 2011 roku. Jak wiadomo krok ten kosztował prowincję około 1 miliarda dolarów.