Jedz ją zamiast ziemniaków

Kanada Series Top News czer 30, 2018 at 4:00 pm

zz soczewicaSerwując soczewicę zamiast ziemniaków, albo ryżu możesz zapobiec cukrzycy typu 2 lub, jeśli już chorujesz, wspomóc jej leczenie. Ta roślina strączkowa obniża poziom glukozy we krwi poprzez spowolnienie trawienia i uwalniania cukrów do krwiobiegu.

Naukowcy z University of Guelph w Ontario przeprowadzili badanie na 24 zdrowych osobach dorosłych, które karmiono białym ryżem, białymi ziemniakami lub którymś z tych produktów, zmieszanym z czerwoną, albo zieloną soczewicą. Poziom cukru we krwi badanych mierzono przed spożyciem, a następnie dwie godziny po nim.

Ci, którzy zjadali porcje składające się w połowie z ryżu, a w połowie z soczewicy mieli nawet o 20 proc. niższy poziom glukozy we krwi niż wtedy, gdy jedli tylko ryż. Z kolei zastąpienie połowy ziemniaków soczewicą doprowadziło do 35 proc. spadku w porównaniu do jedzenia samych kartofli.

W przeszłości naukowcy stwierdzili także, że soczewica może również pomóc w zapobieganiu nadciśnieniu i obniżeniu poziomu cholesterolu. Jest też dobrym źródłem błonnika pokarmowego.

Wysoki poziom glukozy we krwi jest głównym efektem cukrzycy typu 2 i może powodować zmęczenie, niewyraźne widzenie, pragnienie i infekcje. Dzieje się tak, ponieważ ludzie z tą chorobą rozwijają oporność na insulinę, hormon, który umożliwia organizmowi wchłanianie glukozy.

Naukowcy odkryli, że soczewica spowalnia system trawienny, co w połączeniu z zawartym w niej błonnikiem zapobiega wchłanianiu glukozy przez organizm. Oznacza to, że nie dochodzi do gwałtownych wzrostów stężenia glukozy we krwi.

Eksperci mają nadzieję, że dzięki temu badaniu ludzie będą bardziej świadomi korzyści zdrowotnych, płynących ze spożywania soczewicy. Wskazują, że jest podobna do ryżu i ziemniaków, nie trzeba więc wprowadzać drastycznych zmian w diecie.