Pomnik Żurakowskich powstanie w Lublinie

Polacy w Kanadzie Series Top News czer 30, 2018 at 12:30 pm

 

Janusz Żurakowski (z lewej) i jego brat Bronisław

Janusz Żurakowski (z lewej) i jego brat Bronisław

Janusz Żurakowski większą część życia spędził w Kanadzie, gdzie uchodził za wybitnego pilota. Jego brat Bronisław odniósł sukces jako konstruktor. W Lublinie ma powstać ich pomnik. 

Bracia Żurakowskich w latach 20. i 30. ubiegłego stulecia byli mieszkańcami Lublina. Pomysłem na ich upamiętnienie zajmuje się już Rada Miasta.

Starszy z braci, Bronisław, urodził się w 1911 r. Po ukończeniu gimnazjum w Lublinie przeniósł się do Warszawy, gdzie podjął studia na politechnice, później pracował jako konstruktor lotniczy. Swój pierwszy samolot zaprojektował samodzielnie mając zaledwie 26 lat, po wojnie był głównym konstruktorem pierwszego polskiego śmigłowca, na koncie miał wiele sukcesów. Zmarł w 2009 r., pochowany jest w Warszawie.

zz pomnik3Z kolei Janusz Żurakowski, urodził się w 1914 r. Jako piętnastolatek usiadł za sterami samolotu i z lotnictwem związał całe swoje życie. Ukończył szkołę w Dęblinie, został pilotem doświadczalnym, w 1939 r. walczył w kampanii wrześniowej, później przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie służył w siłach powietrznych, zdobył szereg odznaczeń.

Pod koniec wojny był oblatywaczem myśliwców, wykonywał akrobacje uznawane za niemożliwe, w latach 50. osiadł na stałe w Kanadzie, gdzie oblatywał słynne prototypy Arrow. Zmarł w 2004 roku w Ontario.

Pomnik obu braci miałby mieć formę głazu narzutowego z kamienną tablicą tuż przed wejściem do VI Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Mickiewicza w Lublinie. Dyrektor szkoły oświadczył, że sfinansuje jego budowę.

Pomnik Janusza Żurakowskiego na ontaryjskich Kaszubach

Pomnik Janusza Żurakowskiego na ontaryjskich Kaszubach