Pnącza- dodatkowy wymiar w ogrodzie.

O ogrodach bez ogródek lip 2, 2018 at 12:27 pm

Pnącza są atutem w ogrodowym krajobrazie, ponieważ szybko rosną i w krótkim czasie mogą uatrakcyjnić nieciekawe miejsce. Służą jako pokrycie ogrodzeń, altanek czy krat. Cieniują patio lub taras. Maskują to co chcemy zakryć. Rosną wysoko, rozrastają się, owijają wokół podpór, wspinają się lub dołączają do tego, co stanie na ich drodze. Pnącza oferują szereg ozdobnych cech, w tym sezonowy kolor kwiatów, owoców i jesiennych kolorów liści. Ponieważ większość rośnie pionowo można ich używać w ciasnych miejscach, gdzie inne rośliny nie pasują lub się nie zmieszczą.

e1e9f67c4809abf9532329d27f93

 

Pnącza są dostępne w różnych formach, teksturach i kolorach. Wiele z nich ma piękne kwiaty lub owoce. Pasują też do niemal każdego stylu ogrodu, jeśli są w nim jakiekolwiek podpory np. płoty, pergole, altany itp. Dodają ogrodowej przestrzeni, wysokości i odpowiedniego wymiary. Rodzaje pnączy wyodrębniamy wg. różnych kryteriów np. roczne, wieloletnie, zielone, zdrewniałe, zrzucające liście i wiecznie zielone. Mogą się wspinać, rozprzestrzeniać i chwytać się podpór na wiele sposobów. Łapią się korzeniami, wąsami, okręcają wokół obiektów, które porastają. Najprostszym sposobem na wsparcie pnączy jest pozwolić im wspinać się na drzewo lub masywny krzew. Dobre połączenie to powojnik z krzewem i bluszcz z drzewem. Kwitnące pnącza można uprawiać w wiszących koszach i pojemnikach. Pięknie wyglądają posadzone na altance lub pergoli, a, żywy’’ tunel np.  z wisterii wygląda bardzo romantycznie.

36448071_1276673642466400_7158881124247142400_n

Aby utrzymać pnącza na właściwym miejscu konieczne jest cięcie. Przycinamy późną zimą lub wczesną wiosną, aby pomóc zachować kwitnienie w odpowiednich granicach, a także zapewnić roślinom zdrowy i atrakcyjny wygląd. Główne cięcie przypada po zimie, natomiast w trakcie sezonu przycinamy wszystkie pędy, które wyrastają w sposób niekontrolowany.

Pnącza mają różne walory zdobnicze i wybierając konkretne gatunki dostosowujemy ich zalety do naszych potrzeb. Jeśli chcemy coś zasłonić używamy pnączy o dużych liściach i szybko rosnących. W pobliżu kącika wypoczynkowego używamy pnączy kwitnących i pachnących, a te które widzimy z daleka powinny mieć przebarwiające się liście, aby tworzyły interesujące widoki i plamy kolorów w naszym ogrodowym krajobrazie. Wybór pnączy zależy też od rodzaju podpór jakie mamy. Na delikatne nie posadzimy ekspansywnego winobluszczu i przeciwnie- masywna pergola będzie zbyt wielka dla delikatnego powojnika wielkokwiatowego. Pnącza, które przytwierdzają się samodzielnie do podpór to między innymi bluszcz, winobluszcz, hortensja pnąca i przywarka japońska. Większość pozostałych umiejscawiamy przy podporach. Do stanowisk półcienistych nadają się wiciokrzewy, bluszcz, kokornak i hortensje pnące. Dominująca część woli stanowiska słoneczne. Pnącza ozdobne z liści to kokornak, bluszcz, winobluszcz trójklapowy, przywarka japońska, winorośl, dławisz okrągłolistny i chmiel zwyczajny. O ozdobnych lub jadalnych owocach- aktinidia pstrolistna i cytrynowiec chiński. Kwitnące natomiast, to- róża pnąca, powojnik, akebia pięciolistkowa, hortensja pnąca, milin amerykański, glicynia, rdest Auberta i wiciokrzew.

 

Zielone ściany

Walory pnączy należy rozpatrywać w wymiarze estetycznym i ekologicznym. Prócz upiększenia i urozmaicenia przestrzeni, jak każda roślina, mają zdolność pochłaniania dwutlenku węgla i produkowania tlenu. Można jednak wykorzystać je jeszcze bardziej.

images (44)        download (25)

Osłanianie ścian budynków pnączami zapobiega ich nadmiernemu nagrzewaniu się podczas upalnego lata, zaś zimą pnącza zimozielone dzięki warstwie liści zatrzymują ciepłe powietrze, co ogranicza straty ciepła ponoszone przez budynek. Dodatkową zaletą uprawy pnączy przy ścianach domów jest między innymi osuszanie fundamentów przez korzenie roślin oraz ścian przez korzonki przybyszowe, a gęste ulistnienie może tworzyć zaporę akustyczną dla dźwięków z zewnątrz.

Doskonałymi gatunkami do takiego zastosowania są winobluszcz pięciolistkowy lub trójklapowy, bluszcz pospolity, hortensja pnąca, rdestówka Auberta, dławisz czy milin.

images (31)      images (60)

Pnącza przykrywające ścianę domu dodają mu także uroku i powodują, że sprawia wrażenie przytulnego i ,,wrośniętego’’ w otoczenie. Polepszają też wygląd nawet bardzo brzydkiej elewacji.

Zosia w ogrodniczkach