Przywrócić porządek w mieście

Lokalnie Top News lip 3, 2018 at 10:00 am

aapolicja2

Szef związku zawodowego torontońskich policjantów apeluje o spotkanie z premierem Dougiem Fordem i burmistrzem Johnem Torym, by wspólnie opracować „plan działania” w celu ograniczenia wzrostu przemocy w mieście.

- Jest to bardzo niepokojące, nie tylko dla nas, dla policjantów, ale jako ludzi, którzy mieszkają w tym mieście – powiedział w poniedziałek Mike McCormack, prezes Toronto Police Association – Musimy powstrzymać tę przemoc i musimy to zrobić już.

Od początku roku w Toronto odnotowano w sumie 51 zabójstw i ponad 200 strzelanin.

Mike McCormack

Mike McCormack

McCormack powiedział, że więcej policjantów jest potrzebnych do „aktywnego utrzymywania porządku”.

- Nasi oficerowie nie mają czasu na aktywne działania policyjne. Jesteśmy w trybie reaktywnym. Musimy usiąść i zrobić coś by przywrócić ten proaktywny składnik, by powstrzymać falę przemocy – powiedział.

Zauważył, że po śmiertelnym strzelaninie w dzielnicy Danzig w 2012 roku, zwiększona obecność policji w okolicy znacznie poprawiła bezpieczeństwo społeczności.

- Widzieliśmy 67 procentowy spadek liczby zabójstw. Widzieliśmy 28 procentowy spadek ogólnej przestępczości – zauważył.

McCormack powiedział, że apeluje o spotkanie z Fordem i Torym, by opracować konkretny plan rozwiązania problemu przemocy.

- To, czego doświadczyliśmy w ten weekend, to przekracza ludzkie wyobrażenie. W miejscach publicznych ludzie wyciągają broń i z niej strzelają – powiedział – To miasto stało się niebezpieczne i musimy coś z tym zrobić.

Ze swojej strony szef policji, Mark Saunders, powiedział, że w odniesieniu do statystyk potrzebny jest większy kontekst. Saunders wskazał wcześniej, że w tym roku Toronto było tylko kilka więcej zabójstw i strzelanin w porównaniu do ostatnich trzech lat.

W oświadczeniu wydanym w poniedziałek Premier Ford przyznał, że należy podjąć więcej działań, aby poradzić sobie z rosnącą przemocą.

- Moje serce jest z ofiarami strzelanin jakie miały miejsce podczas długiego weekendu w Święto Kanady – powiedział – Toronto jest domem dla najważniejszych policyjnych funkcjonariuszy, musimy mieć pewność, że mają środki, aby schwytać tych przestępców, budować relacje w społecznościach i zapobiegać takim strzelaninom. Liczę, że spotkanie z przedstawicielami policji w Toronto pozwoli wypracować strategię, która zakończy tę bezsensowną falę przemocy.

Burmistrz Torys wydał także oświadczenie w poniedziałek, nazywając przemoc jaka ma miejsce w ciągu ostatnich kilku tygodni “nie do przyjęcia”.

„Dla mnie jako burmistrza, bezpieczeństwo naszego miasta jest najwyższym priorytetem. Jest nim również dla szefa torontońskich policjantów, Marka Saundersa oraz mężczyzn i kobiet, funkcjonariuszy Toronto Police Service. Dlatego w tym roku zatrudnimy 200 policjantów. Dlatego zawsze opowiadaliśmy się za surowszą kontrolą broni i zaostrzeniem warunków kaucji za przestępstwa związane z bronią. Dlatego modernizujemy policję, aby zapewnić więcej patroli na ulicach miasta”- czytamy w oświadczeniu burmistrza Toronto.

Burmistrz powiedział, że zamierza skontaktować się z Fordem i ministrem bezpieczeństwa publicznego Ralphem Goodale’em, aby porozmawiać o tym, jak “zintensyfikować” wysiłki na rzecz zwalczania przemocy gangów i przestępstw z użyciem broni palnej.