Poroszenko: Kanada to najbardziej szczery przyjaciel Ukrainy

Kanada Top News lip 3, 2018 at 12:34 pm

 

zz poroszenko

Poroszenko i Freeland

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko złożył życzenia obywatelom Kanady z okazji Canada Day, przy okazji uznając Kanadę za najbardziej „szczerego przyjaciela Ukrainy”.

1 lipca Poroszenko zamieścił na Facebooku wpis: „Na świecie nie ma drugiego tak szczerego przyjaciela Ukrainy jak Kanada”.  Poroszenko życzył Kanadzie „w której żyją tacy wspaniali ludzie” jak najlepiej – „szczęścia i rozkwitu” (patrz: Facebook).

Pomoc Kanady dla Ukrainy wiąże się m. in. z dostarczeniem broni i technologii wojskowych.

Ukraiński ambasador w Kanadzie Andrij Szewczenko potwierdził, że Kanada pozwoliła swoim firmom na dostarczanie broni po wpisaniu Ukrainy na Automatic Firearms Country Control List, czyli na listę, która reguluje eksport kanadyjskiej broni.

Ponadto Kanada ma poprzeć  ewentualną akcesję Ukrainy do struktur Paktu Północnoatlantyckiego.

Screen Shot 2018-07-03 at 10.13.39Wielkim sojusznikiem Ukrainy po stronie kanadyjskiej jest minister spraw zagraniczych Chrystia Freeland, wywodząca się z rodziny kanadyjskich imigrantów. Istotna jest również liczebna i wpływowa diaspora ukraińska w Kanadzie.

Kanada prowadzi też misję szkoleniową na Ukrainie. W jej ramach 200 kanadyjskich instruktorów szkoli ukraińskich wojskowych na poligonie w Jaworowie w obwodzie lwowskim. Uczą rownież Ukraińców m.in. języka angielskiego.

Z drugiej strony Kanada ma jedną z najbardziej „wrogich” dla Ukraińców polityk wizowych wśród wszystkich państw świata. Ponad 30% kandydatów z Ukrainy nie otrzymuje zezwolenia na wjazd.