Naukowcy u progu stworzenia peleryny niewidki

Kanada Top News lip 5, 2018 at 4:00 pm

Screen Shot 2018-07-03 at 19.16.31Naukowcy z Institut National de la Recherche Scientifique (INRS) w Montrealu wynaleźli przyrząd zapewniający obiektom „szerokopasmową niewidzialność”.

Zasadę pracy urządzenia opublikowano w czasopiśmie “Optica”.

Nowy wynalazek wyróżnia się wśród innych tzw. odwracalną redystrybucją natężenia światła. Mechanizm działania badacze wyjaśnili na przykładzie obiektu przepuszczającego zielone światło. W zwykłych okolicznościach wykrywacz wyłapałby kolor, lecz w przypadku z nowym przyrządem to się nie dzieje.

Kiedy całe widmo światła pada na urządzenie, emituje jeden kolor, w tym przypadku zielony, i maskuje go innym, na przykład niebieskim. Światło przechodzi przez obiekt i wówczas druga część przekształca widmo w pierwotne, co czyni obiekt niewidzialnym.

Eksperyment przeprowadzono z wykorzystaniem światłowodów

Eksperyment przeprowadzono z wykorzystaniem światłowodów

- Dokonaliśmy przełomu w sferze maskowania — zrobiliśmy obiekt kompletnie niewidzialny przy realistycznym szerokopasmowym oświetleniu. Fala świetlna przeszła przez obiekt bez żadnych zniekształceń, jak gdyby go nie było — powiedział profesor José Azaña, pracujący nad projektem.

zz naukowcy1

Podczas eksperymentu obiekt był oświetlany tylko z jednej strony, lecz teoretycznie technologia może ukryć przedmiot nawet przy obecności licznych źródeł światła.

Według naukowców opracowanie przyrządu jest pierwszym krokiem do stworzenia peleryny niewidki.

Więcej - TUTAJ.