33 śmiertelne ofiary upału

Kanada Top News lip 6, 2018 at 12:30 pm

Screen Shot 2018-07-06 at 09.54.44Upały panujące we wschodniej i środkowej Kanadzie przyczyniły się do śmierci 33 osób w Quebecu – poinformowało dziś CBC na podstawie danych z publicznych ośrodków zdrowia.

Już w środę informowano o 17 ofiarach, w tym o 12 w samym Montrealu. W czwartek liczba zgonów z powodu upału odnotowana w tym mieście wzrosła do 18. W miejscowościach na wschodzie prowincji zmarło 7 osób, a w centralnym regionie Centre-du-Quebec – 5.

Służba zdrowia zwraca uwagę, że ofiary miały już wcześniej problemy zdrowotne i mieszkały w domach i apartamentach bez klimatyzacji, często samotnie. Żaden ze zgonów nie wydarzył się w szpitalu. Cytowana przez CBC minister zdrowia publicznego prowincji Lucie Charlebois zaapelowała do obywateli o ostrożność i zwracanie uwagi na stan zdrowia swoich bliskich oraz sąsiadów.

Sprawa ta jest na tyle poważna, że odniósł się do niej premier Justin Trudeau, wyrażając współczucie dla bliskich ofiar. Ostrzegł też, że w środkowej i wschodniej Kanadzie nadal będzie upalnie, dlatego zaapelował do mieszkańców tych rejonów, by chronili siebie i swoich bliskich.

Screen Shot 2018-07-06 at 09.52.36

Fala upałów zaczęła się 29 czerwca. Od tego czasu w Quebecu temperatura nie spadała w dzień poniżej 30 stopni Celsjusza. Lekkie ochłodzenie odnotowano dopiero dzisiaj.

Według rządowej agencji Environment Canada obszary najbardziej narażone na działanie wysokich temperatur to Wyspa Montreal oraz miejscowości Chateauguay/La Prairie, Laval, Longueuil i Varennes. Dla tych obszarów ogłoszono również alert smogowy.

W mocy są również ostrzeżenia przed upałami dla części prowincji Ontario, w tym dla Toronto i Ottawy, oraz dla Nowego Brunszwiku.

W roku 2010 podobna fala upałów w rejonie Montrealu spowodował śmierć około 100 osób. Ofiarą padają głownie osoby starsze i schorowane.

Więcej - TUTAJ.

Screen Shot 2018-07-06 at 09.50.30