Policjant do burmistrza Toronto: „Mark Saunders, jest w twoich rękach marionetką”

Lokalnie Top News lip 7, 2018 at 6:00 am
W przeszłości policjanci częściej kontrolowali członków niektórych społeczności o odmiennym kolorze skóry.

W przeszłości policjanci częściej kontrolowali członków niektórych społeczności o odmiennym kolorze skóry.

Zasłużony funkcjonariusz policji obwinia burmistrza Toronto o wzrost brutalnej przestępczości w mieście.

Mark Hayward napisał list, który krąży wśród policjantów, w którym oskarżył Johna Tory’ego o to, że chcąc spełnić wymogi poprawności politycznej doprowadził do tego, że Toronto stało się niebezpiecznym miastem.

Mark Saunders

Mark Saunders

„Uważam, że bezpośrednio przyczyniłeś się do wzrostu brutalnej przemocy w mieście poprzez wsparcie anulowania programu TAVIS” – napisał policjant – „Zgodziłeś się na jego likwidację. Ograniczyłeś budżet policji, doprowadziłeś do cięć kadrowych. Szef torontońskiej policji, Mark Saunders, jest w twoich rękach marionetką. To ty pociągasz za sznurki, a on tańczy, jak mu każesz”.

Program TAVIS, znany jako Toronto Anti-Violence Intervention Strategy, został wprowadzony w 2006 roku, aby pomóc w ograniczaniu brutalnej przestępczości w mieście. W ramach programu w miejscach wysokiego ryzyka funkcjonowały dodatkowe patrole policyjne. Po objęciu władzy w mieście przez Johna Tory’ego program został zlikwidowany.

aacarding2Krytycy programu TAVIS dowodzili, że zwiększył on napięcie pomiędzy policją a członkami niektórych społeczności. Chodzi o tak zwany „carding” w ramach którego policjanci częściej kontrolowali członków niektórych społeczności o odmiennym kolorze skóry.

W swoim liście Hayward wezwał również burmistrza, aby „usunął się na bok i pozwolił szefowi policji na swobodne dowodzenie, bez politycznych ingerencji. „Dzięki temu mógłby on swobodnie i rzetelnie wykonywać pracę, na której się zna i do której się przygotowywał przez ostatnie 35 lat”.

Kierownictwo policji w Toronto wydało lakoniczny komunikat na temat listu i jego treści.

- Nie reagujemy na obraźliwe komentarze – stwierdził rzecznik Toronto Police Services Mark Pugash.

Biuro burmistrza również nie komentuje listu.

- Burmistrz John Tory koncentruje się na pracy z szefem policji, Markiem Saundersem, z urzędnikami miejskimi i mieszkańcami Toronto. Załatwia sprawy z naszymi partnerami w Ontario i rządem federalnym w celu likwidacji przemocy gangów – powiedział dyrektor ds. komunikacji Ratusza, Don Peat.

Treść listu nagłośniła stacja CTV News.