Premier nie pamięta by obmacywał ale przeprosił

Kanada Series Top News lip 8, 2018 at 12:30 pm
zz knight4

Premier pozujący z uczestniczkami Caribbean Festival w Toronto

- Nie uważam, że działałem w jakikolwiek sposób niewłaściwie, ale szanuje fakt, że ktoś inny odebrał to w inny sposób - stwierdził premier Justin Trudeau, odnosząc się do zarzutów byłej dziennikarki, Rose Knight, która twierdzi, że polityk ją obmacywał. 

Do zdarzenia miało dojść 18 lat temu podczas festiwalu muzycznego. Teraz dopiero kobieta wydała w tej sprawie oświadczenie.

Justin Trudeau, którego rząd pracuje obecnie nad ustawą przeciwko molestowaniu w miejscach pracy, znalazł się więc na celowniku mediów, które ponownie wyciągnęły na światło dzienne stare oskarżenia.

Do zdarzenia miało dojść w sierpniu 2000 roku podczas koncertu charytatywnego w mieście Creston w Kolumbii Brytyjskiej. Trudeau, wtedy 28-letni nauczyciel i syn byłego premiera Kanady, miał rzekomo obmacywać jedną z dziennikarek.

Jak napisano wówczas w anonimowym artykule opublikowanym na łamach małej, prowincjonalnej gazety “The Creston Valley Advance”, Trudeau miał “rażąco znieważyć” kobietę. Autor nie podał jednak szczegółów zdarzenia. W artykule napisano, że obecny premier miał przeprosić kobietę za swoje zachowanie i powiedzieć: “gdybym wiedział, że piszesz dla gazety, nigdy nie byłbym taki bezpośredni”.

zz knight3Sprawa ponownie wypłynęła po tym, jak w zeszłym miesiącu kanadyjska polityczna komentatorka Warren Kinsella opublikowała na swoim Twitterze zdjęcie artykułu z 2000 roku, który podpisała hasztagiem #MeToo.

Premier Kanady po raz pierwszy odniósł się do sprawy przed tygodniem, stwierdzając, że “nie pamięta żadnych negatywnych reakcji tamtego dnia”.

W miniony czwartek stwierdził jednak, że jeśli przeprosił wtedy dziennikarkę, to prawdopodobnie zrobił to dlatego, że wyczuł, iż kobieta odebrała tę sytuację inaczej niż on sam. – Bardzo dokładnie zastanawiałem się nad tym, co pamiętam z tego zdarzenia, sprzed prawie 20 lat. I znów powtórzę, czuje, jestem przekonany, że nie zachowywałem się niewłaściwie – stwierdził Trudeau. Odnosząc się do trwającej dyskusji publicznej na temat molestowania, przyznał, że “kobieta, o której mowa” mogła inaczej zinterpretować to, co się wówczas wydarzyło.

- Te same sytuacje mogą być odbierane w bardzo różny sposób przez różne osoby – stwierdził gorący orędownik walki z molestowaniem kobiet. - Tak jak powiedziałem, nie uważam, że działałem w jakikolwiek sposób niewłaściwie, ale szanuje fakt, że ktoś inny odebrał to w inny sposób.

zz knight1

6 lipca Rose Knight, przekazała oświadczenie stacji CBS News, w którym po raz pierwszy publicznie odniosła się do sprawy. Potwierdziła, że incydent opisany 18 lat temu w miejscowej gazecie “miał miejsce, tak jak napisano”. Przyznała także, iż Trudeau rzeczywiście przeprosił ją tamtego dnia.

“Nie śledziłam rozwoju tej sytuacji i nie zamierzam tego robić” – stwierdziła kobieta. “Poza tym oświadczeniem nie będę podawała żadnych dalszych szczegółów ani informacji. Dyskusja w tej sprawie, jeżeli będzie kontynuowana, będzie mieć miejsce bez mojego udziału”.

Więcej – TUTAJ.