Kontrowersyjny program nauczania seksualnego zostanie wycofany

Lokalnie Series Top News lip 12, 2018 at 6:00 am
Protesty rodziców po wprowadzeniu programu nauczania seksualnego przez rząd Kathleen Wynne.

Protesty rodziców po wprowadzeniu programu nauczania seksualnego przez rząd Kathleen Wynne.

Minister Edukacji Ontario zdecydowała o wycofaniu z programów nauczania edukacji seksualnej w wersji wprowadzonej przez rząd Kathleen Wynne. Obowiązywać będzie stary program z 1998 roku.

Minister Lisa Thompson

Minister Lisa Thompson

Lisa Thompson powiedziała, że personel ministerstwa poinformuje kierownictwa szkół o decyzji powrotu do programu nauczania, który obowiązywał przed 2015 rokiem, tak by obowiązywał on od nowego roku szkolnego.

Premier Doug Ford w czasie kampanii wyborczej obiecał uchylić program nauczania seksu firmowany przez rząd Liberałów i byłą premier Ontario, Kathleen Wynne.

Program ten wzbudzał ogromne kontrowersje wśród rodziców, zwłaszcza tych, o poglądach konserwatywnych. W sprzeciwie wobec jego wprowadzenia powstała organizacja Parents as First Educators, której szefową jest Tanya Granic Allen, była konkurentka Forda do przywództwa Partii Konserwatywnej w Ontario.

W swoim liście do członków organizacji Granic Allen pochwaliła minister Thompson za szybką i zdecydowaną decyzję.

aasex2Zaktualizowany przez Kathleen Wynne program wychowania seksualnego dla szkół podstawowych zawierał ostrzeżenia dotyczące zastraszania i seksu w Internecie. Największy nacisk położono jednak na promowanie małżeństw tej samej płci, kwestiach tożsamości płciowej (gender), masturbacji i naukę technik współżycia, w tym sposoby uprawiania seksu analnego. Wiedzę o technikach współżycia według programu mieli posiąść uczniowie klas siódmych. To właśnie ten element programu wzbudził największą furię większości rodziców.

Decyzję podjętą przez minister Lisę Thompson ostro skrytykowała opozycja.

Liderka Ontario NDP, Andrea Horwath, powiedziała, że ​​decyzja jest “rozczarowująca”. Wyraziła opinię, że program nauczania „należy zaktualizować”, aby uwzględnić wiele tematów, przed którymi staje obecnie młodzież. Zamiast tego rząd podejmuje decyzję, która “nie jest idzie w dobrym kierunku i nie będzie korzystna dla dzieci z tej prowincji”.

Doug Ford i Lisa Thopson

Doug Ford i Lisa Thopson

Z kolei przywódca Partii Zielonych, Mike Schreiner, oskarżył rząd Forda o “wypowiedzenie wojny współczesnemu stylowi życia”. Wskazał, że przywraca program nauczania, który został napisany w początkach istnienia Internetu. Schreiner powiedział, że posunięcie to oznacza odebranie kluczowych narzędzi nauczania i nazwał je niewłaściwym.

Brittany Smith z grupy Leadnow stwierdziła, że posunięcie rządu Forda jest “napędzane ideologią” i “czystą polityką”.

- On podejmuje tę decyzję, by ułagodzić religijne i skrajnie prawicowe frakcje swojej bazy, które pomogły mu wygrać wybory – powiedziała w rozmowie z dziennikarzem CBC Toronto – To jest jego cyniczna decyzja polityczna, a dzieci w całym Ontario będą zmuszane by płacić za to cenę.

Dziennikarz CBC nie zapytał czy pani Smith rozumie istotę systemu demokratycznego, w którym wyborcy decydują poprzez swoich przedstawicieli o sposobie sprawowania rządów, w tym również o programach nauczania firmowanych przez Ministerstwo Edukacji.