Nie będzie dopłat do samochodów elektrycznych

Lokalnie Series Top News lip 12, 2018 at 10:00 am

aasamelektryczny

Rząd Ontario nie będzie dopłacał tysięcy dolarów do zakupu samochodów elektrycznych i napędzanych wodorem. Zaprzestanie też sponsorowania stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Decyzja ta ma skutek natychmiastowy.

Decyzja ta zapadła tydzień po tym, jak rząd prowincji anulował program ograniczenia emisji i handlu dwutlenkiem węgla w powietrzu i zlikwidował podatek „cap-and-trade”.

Ministerstwo Transportu stwierdziło, że zarówno programy dopłat do stacji ładowania jak i grantów dla osób kupujących pojazdy napędzane wodorem a także samochody elektryczne były finansowane ze środków pochodzących z podatku „cap-and-trade” i w związku z tym zostały anulowane.

Stacje ładowania zakupione lub zainstalowane przed 11 lipca będą mogły otrzymywać zachęty w ramach programu, jeśli odpowiedni wniosek zostanie złożony w ciągu 60 dni.

Rząd twierdzi, że anulowanie programu “cap-and-trade” pomoże osiągnąć cel, jakim jest obniżenie cen benzyny o 10 centów za litr i zmniejszenie kosztów dla mieszkańców Ontario o 1,9 mld USD rocznie.

Samochód Tesla S.

Samochód Tesla S.

Wielu komentatorów już od dawna poddawało w wątpliwość sensowność dopłat rządowych przy zakupie samochodów elektrycznych. Ceny tych pojazdów są wysokie – najtańszy model samochodu elektrycznego Tesla wynosi 96 tysięcy dolarów. Rząd do zakupu tych samochodów dopłacał w sumie około 12 tysięcy – najwięcej ze wszystkich elektrycznych pojazdów. W ten sposób wszyscy podatnicy sponsorowali najbogatszych mieszkańców Ontario, bo tylko oni mogli sobie pozwolić na tak kosztowne pojazdy.