Mowa tronowa – realizacja przedwyborczych obietnic

Lokalnie Series Top News lip 13, 2018 at 10:00 am
Lt. Gov. Elizabeth Dowdeswell  i premier Ontario Doug Ford

Lt. Gov. Elizabeth Dowdeswell i premier Ontario Doug Ford

W mowie tronowej ustami Lt. Gov. Elizabeth Dowdeswell nowy, konserwatywny rząd Ontario nakreślił plan działania na całą kadencję.

Czwartkowa mowa tronowa (odpowiednik programowego expose premiera w polskim Sejmie) wygłoszona w imieniu rządu przez Lt. Gov. Elizabeth Dowdeswell zawierała przede wszystkim obietnicę przywrócenia zaufania społecznego do prowincji oraz obietnice złożone przez premiera Douga Forda podczas wiosennej kampanii wyborczej.

Rząd nie wprowadził nowych elementów, ale podkreślił kluczowe zobowiązania, by przeprowadzić audyt wszystkich wydatków rządowych, wycofać się z systemu podatków „cap-and-trade” oraz zwalczać inne „uciążliwe” podatki.

Rząd przedstawił również plan wprowadzenia sprzedaży piwa i wina do sklepów typu convenience, sklepów spożywczych i sklepów wielkogabarytowych, a także do ograniczenia restrykcji dla funkcjonariuszy policji, uznając środki te za wyraz szacunku dla konsumentów i organów ścigania.

„Faktem jest, że Ontario znajduje się w krytycznym punkcie: stawiamy czoła rosnącym wyzwaniom w kraju i za granicą, a te wyzwania, jeśli zostaną pozostawione bez kontroli, zagrażają poziomowi życia i szkodzą usługom publicznym” – czytamy w mowie tronowej – “Nie możemy sobie pozwolić na zaniedbania ani opóźnienia. Aby przezwyciężyć te wyzwania, które przed nami stoją, musimy rzucić wyzwanie obecnemu systemowi, odrzucić stare kompromisy i przyjąć zmiany”.

Rząd podkreślił potrzebę współpracy – z innymi szczeblami władzy, z rodzicami i nauczycielami, z organami ścigania – w przyrzeczeniu przywrócenia wiary w instytucje publiczne.

„W dobie globalnych zawirowań i zmian, utrzymywanie i umacnianie więzi między ludźmi i ich przedstawicielami publicznymi musi być dla nas priorytetem” – powiedziała Lt. Gov. Elizabeth Dowdeswell.

Rząd obniży podatki dla rodziców, małych firm i pracowników o mniejszych dochodach i zobowiązał się do obniżenia rachunków za energię elektryczną. Podczas wyborów Ford obiecał obniżyć stawkę podatku klasy średniej z 9,15 procent do 7,32 procent, ale plan nie zostałby wdrożony do 2020-2021 roku.

W przemówieniu tronowym powiedziano ponadto, że rząd zapewni stabilne finansowanie opieki zdrowotnej, w tym przeznaczy dodatkowe 3,8 miliarda dolarów na zdrowie psychiczne, uzależnienia i wspierające budowę tanich mieszkań. Nie było jasne jak rząd to sfinansuje, ale obiecano znaleźć środki dzięki audytowi rządowych wydatków.

Mimo to Ford podkreślił w swoim czwartkowym oświadczeniu, że jego rząd będzie działać szybko, więc “ludzie odczują prawdziwe zmiany już wkrótce”.

„Zakończymy niekończący się strajk na Uniwersytecie w Yorku, aby studenci mogli wrócić do nauki, likwidujemy podatek od emisji dwutlenku węgla i anulujemy niepotrzebne i kosztowne projekty w energię odnawialną, aby obniżyć rachunki za prąd” – czytamy w mowie tronowej.

W tym tygodniu Ford zrealizował już dwie kluczowe obietnice.

Odwołał zaktualizowany program nauczania seksualnego wprowadzony przez Liberałów i powrócił do poprzedniej wersji dokumentu, który został uchwalony w 1998 roku. Premier ogłosił także natychmiastową dymisję dyrektora generalnego Hydro One i odwołał cały zarząd firmy.

Torysi podjęli także kilka innych kroków od czasu zwycięstwa w wyborach w zeszłym miesiącu, w tym uchylono wiele ustaw uchwalonych przez poprzedni rząd. Decyzja o odwołaniu podatku „cap-and-trade” także skutkowała odwołaniem szeregu inicjatyw finansowanych z dochodów pozyskanych tą drogą, takich jak likwidacja rabatów dla nabywców ekologicznych samochodów i ograniczenie o 100 milionów dolarów funduszu na remonty szkół.

Rząd zdecydował o zamrożeniu zatrudnienia w służbie publicznej i nakazał ministerstwom wyciąć wszystkie wydatki uznaniowe, a także zlecił bezwzględną rewizję rekompensat i premii dla dyrektorów i menedżerów zatrudnionych w administracji publicznej.

Andrea Horwath

Andrea Horwath

Liderka NDP, Andrea Horwath, stwierdziła po czwartkowej mowie tronowej, że rząd zrobi niewiele dla zwykłych mieszkańców Ontario.

- Myślę, że to jasne, że ten rząd jest zdeterminowany, aby zubożyć tę prowincję – powiedziała – Abyśmy cofnęli się, abyśmy wzięli udział w marszu na dno. Rząd prowadzi nas prosto w miniony wiek, takie wnioski można wysnuć według mnie z tej mowy tronowej.

Horwath dodała, że przemówienie to sygnalizuje również, że rząd Torysów zacznie odchodzić od świadczenia podstawowych usług publicznych na rzecz obniżenia podatków.

- Możesz dostać 50, a może nawet 100 dolarów do kieszeni, ale nie będziesz w stanie uzyskać dostępu do opieki zdrowotnej, której potrzebujesz – powiedziała – Nie będziesz w stanie zapewnić swoim dzieciom dobrej edukacji. Nie będziesz mógł pozwolić sobie na zakup tych usług na odpowiednim poziomie z kilkoma dodatkowymi dolarami w kieszeni.

John Fraser

John Fraser

Tymczasowy przywódca Liberałów, John Fraser, również był krytyczny wobec planów zaprezentowanych w mowie tronowej przez Torysów.

- Niedobrze, że nie słyszymy planu dotyczącego środowiska i zmian klimatycznych – powiedział – Nie możesz po prostu wejść wszystko zburzyć, co zostało zbudowane do tej pory, a potem nic nie robić.

Fraser również skrytykował wycofanie się rządu z programu nauczania seksualnego w szkołach mówiąc, że kroku tego nie skonsultowano się z rodzicami.

- Program, który rząd uchylił, był najbardziej szeroko konsultowanym programem w historii Ontario – podkreślił.