W Toronto coś się szykuje. Policja w stanie gotowości

Lokalnie Top News lip 13, 2018 at 6:00 am

aapatrole

Policjantów w GTA postawiono na nogi po otrzymaniu niepotwierdzonych informacji o “potencjalnym ryzyku dla bezpieczeństwa publicznego”.

Supt. Michael Barsky

Supt. Michael Barsky

Tak naprawdę niewiele wiadomo. Supt. Michael Barsky odmówił podania szczegółów na temat tego, czego dowiedziała się policja, ale powiedział dziennikarzom, że zwiększona obecność policyjnych patroli w centrum miasta, zwłaszcza w okolicach CN Tower pozwoliła, by ten ruchliwy obszar, który obejmuje wiele głównych atrakcji turystycznych pozostał otwarty dla publiczności jak zwykle.

- Zawsze, gdy dowiadujemy się o potencjalnym ryzyku, traktujemy te informacje bardzo poważnie – powiedział.

Tymczasem policja regionu York również zwiększyła patrole w pobliżu centrum rozrywki Canada’s Wonderland położonego na północ od miasta.

Wcześniej w czwartek rzecznik torontońskiej policji Mark Pugash potwierdził, że funkcjonariusze otrzymali “niepotwierdzoną, niepotwierdzoną informację”, więc w całym mieście zwiększy się liczba policjantów, zwłaszcza w centrum miasta.

Media opublikowały wewnętrzną notatkę policyjną, która mówi, że bezpieczeństwo zostało zerwane po otrzymaniu “wiarygodnych informacji” o “potencjalnym ataku z użyciem ciężarówki”.

aapatrole2Rzecznik prasowy miasta Toronto, Meaghan Gray, powiedziała, że notatka pochodzi z projektu planu operacyjnego, który nigdy nie został zatwierdzony.

- Nasi oficerowie dostarczyli najbardziej aktualnych i dokładnych informacji. Podobne informacje otrzymaliśmy od społeczeństwa – powiedziała.

Firma U-Haul, która wynajmuje ciężarówki i samochody dostawcze, potwierdziła w wiadomości przesłanej drogą elektroniczną, że skontaktowali się z nią oficerowie OPP i poprosili o zwracanie uwagi na wszelkie podejrzane zachowania klientów w rejonie Toronto.

- Na prośbę policji kierownictwo U-Haul wysłało notę do swoich pracowników w Ontario, aby nadal pamiętali o zgłaszaniu podejrzanych zachowań klientów. Przypomniano też instrukcję, aby niezwłocznie meldować o nich policji – powiedział Sebastien Reyes, wiceprezydent U-Haul.

Supt. Barsky powiedział, że obecność policji będzie trwała przez cały dzień. Oprócz tego, że centrum miasta przyciąga turystów, to tysiące ludzi mieszka w wysokich apartamentowcach.

aapatrole3- Obecność funkcjonariuszy w tym obszarze ma na celu zapewnienie, by ludzie ci mogli czuć się bezpiecznie i prowadzić normalne życie bez przeszkód i bez obaw – stwierdził.

Z kolei zespół medialny CN Tower zakomunikował, że “w pełni współpracuje z policją i innymi agencjami, aby zapewnić, że pracownicy, goście i sama wieża są bezpieczni.

Burmistrz Toronto, John Tory, poinformował, że jego biuro będzie monitorowało sytuację.

W międzyczasie Biuro Premiera Ontario Douga Forda napisało na Twitterze informację o “zgłoszonym potencjalnym zagrożeniu” i że jest w kontakcie ze służbami zapewniającymi bezpieczeństwo ze wszystkich trzech szczebli administracji.