Ostry spór o nielegalnych imigrantów

Kanada Top News lip 14, 2018 at 5:55 am
Justin Trudeau uwielbia fotografować się z uchodźcami

Justin Trudeau uwielbia fotografować się z uchodźcami

Spotkanie federalnego ministra ds. imigracji z jego prowincyjnym odpowiednikiem w Ontario zakończyło się karczemną awanturą.

W Winnipeg ministrowie rozmawiali o azylantach z USA przekraczających „zieloną granicę” do Kanady. Spotkali się także by omówić kwestie imigracji zarobkowej, imigracji frankofońskiej, rozliczenia i integracji oraz sposobu przyciągnięcia nowych wykwalifikowanych pracowników do Kanady.

Ontaryjska minister Lisa MacLeod i federalny minister Ahmed Hussen

Ontaryjska minister Lisa MacLeod i federalny minister Ahmed Hussen

Federalny minister, Ahmed Hussen otwarcie skrytykował rząd Ontario. Stwierdził, że stosunek administracji Douga Forda do polityki imigracyjnej jest niebezpieczny i nie licujący z kanadyjskimi obyczajami i podejściem do kwestii osób ubiegających się o azyl.

- Używają fałszywego języka mówiąc o tak zwanych „skokach do imigracyjnej kolejki”, choć tłumaczyliśmy im w kółko, że czegoś takiego nie ma – powiedział Hussen dziennikarzom na konferencji prasowej zamykającej spotkanie ministrów imigracji w Winnipeg – Osoby ubiegające się o azyl są załatwiane w osobnym trybie w biurach imigracyjnych, a wszystkie inne regularne programy imigracyjne są procedowane oddzielnie. Łączenie tych dwóch programów jest błędem.

Ministra Hussena skrytykowała minister ds. dzieci, społeczności i opieki społecznej w Ontario, Lisa MacLeod, która jest również odpowiedzialna za sprawy imigracyjne. W pewnym momencie opuściła salę obrad i odmówiła podpisania oficjalnego komunikatu wydanego po posiedzeniu.

MacLeod powiedziała dziennikarzom, że to Hussen opuścił podium i nie chciał rozmawiać o nielegalnej migracji do Kanady.

- Nie zamierzam wdawać się w debatę na temat semantyki z panem ministrem – powiedziała – Ale poprosiłam, aby wziął pod uwagę nasze ogromne koszty, które sięgają około 174 milionów dolarów, nie licząc 3 milionów dolarów, które dostarczył Ontaryjski Czerwony Krzyż. Spodziewałam się, że będziemy w stanie współpracować. Zamiast tego usłyszałam, że nie jestem wystarczająco kanadyjska. Jest to dla mnie bardzo obraźliwe i mam nadzieję, że mnie przeprosi i w przyszłości będzie bardziej rozważnie posługiwał się swoim językiem.

aaazylanci3- Na granicy jest ogromny problem. Granica Kanady musi być strzeżona, a Ontario powinno otrzymać od rządu federalnego zwrot wszystkich kosztów, które ponieśliśmy – dodała minister MacLeod.

- Rozmawialiśmy o tych wszystkich kwestiach, ale rząd Ontario niestety zdecydował się odejść od stołu, ponieważ jest pod naciskiem swoich gmin, które z opieką nad imigrantami nie chcą mieć nic wspólnego -powiedział minister Hussen – Faktem jest, że tymczasowe kłopoty z mieszkaniami dla imigrantów to wspólna odpowiedzialność i musimy współpracować w tej kwestii, jesteśmy do tego zobowiązani.

- Rozmawiałem z burmistrzem Johnem Torym z Toronto i powiedziałem mu, że rząd Kanady będzie miał na uwadze wszystkie miasta dotknięte tym problemem – dodał minister.

aaazylanciHussen stwierdził, że liczba osób, które nielegalnie przekraczają granicę z USA spadła w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Według oficjalnych danych opublikowanych w piątek ich liczba spadła z 2560 w kwietniu do 1869 w maju i 1263 w czerwcu.

MacLeod nie była jedynym ministrem, który nie podpisał komunikatu wydanego po spotkaniu ministerialnym. Jeremy Harrison z Saskatchewan, minister odpowiedzialny za imigrację w tej prowincji, poszedł w jej ślady i również nie złożył swojego podpisu.

- Władze Saskatchewan uważają, że rząd Kanady musi w pełni sfinansować wsparcie dla osób ubiegających się o azyl i które znalazły się w Kanadzie w wyniku ostatnich decyzji federalnych – stwierdził Harrison – Rząd Saskatchewan wzywa również Ottawę do pełnego finansowania opieki zdrowotnej, pomocy społecznej i wsparcia zatrudnienia dla osób ubiegających się o azyl i niedawno przybyłych uchodźców wspieranych przez rząd federalny.

MacLeod oświadczyła, że Ontario wciąż wspiera uchodźców, ale obawia się, że nie będzie miało wystarczających funduszy na pokrycie kosztów mieszkaniowych, opieki zdrowotnej i innych żądań osób ubiegających się o azyl bez wydatnej pomocy federalnej.

- Mamy duże obowiązki wobec mieszkańców Ontario, które obejmują opiekę nad chorymi dziećmi, na przykład tych dotkniętych autyzmem, obejmuje kobiety uciekające przed przemocą domową, obejmuje też problem handlu ludźmi – powiedziała – Nie śpię po nocach, gdy myślę o zasobach, które muszę wydać gdzie indziej i nie mogę pomóc tym ludziom. Dlatego proszę ich (administrację Justina Trudeau) aby naprawili problemy, które sami stworzyli prowadząc swoją politykę imigracyjną.

Hussen zapewniał, że “rząd Kanady da wsparcie” w zakresie zasobów potrzebnych do poradzenia sobie ze wzrostem liczby osób ubiegających się o azyl, przybywających do Kanady na „nieoficjalnych przejściach granicznych” z USA.

Powiedział, że rząd federalny przeznaczył na ten cel 50 milionów dolarów, a pieniądze zaczną płynąć pod koniec miesiąca. W międzyczasie Kanada jest zobowiązana do przestrzegania prawa.

aaazylanci2- W kwestii nazwania tych osób „nielegalnymi” muszę powiedzieć, że osoby ubiegające się o azyl mają do tego prawo. Kanada podpisała międzynarodowe zobowiązania, mamy Kartę Praw i Wolności. Kiedy ktoś znajdzie się na kanadyjskiej ziemi i złoży wniosek o azyl, mamy obowiązek zapewnić mu sprawiedliwe przesłuchanie – wyjaśniał Hussen.

Hussen stwierdził, że rząd Ontario demonizuje obecność tych imigrantów w oczach Kanadyjczyków.

- Mogę was zapewnić w imieniu wszystkich Kanadyjczyków, że będę walczył z tą narracją lęku i mijania się z faktami – zakomunikował.