Pierwszy protest przeciwko rządowi Douga Forda

Lokalnie Top News lip 15, 2018 at 10:00 am

aaprotest

Około 150 osób pojawiło się w sobotę przed gmachem Parlamentu Ontario na Queen’s Park, by zaprotestować przeciwko zmianom wprowadzonym przez nowy rząd Ontario.

Jeden z organizatorów, Chester Madrazo, powiedział, że poranną demonstrację wsparły służby publiczne i ludzie, którzy czują się przez ten rząd zmarginalizowani.

aaprotest4

Premier Doug Ford przyrzekł, że wprowadzi gruntowne zmiany w prowincji, w tym zakończy handel emisjami dwutlenku węgla i uchyli do tej pory obowiązujący program nauczania seksualnego w szkołach. Ponadto rząd już unieważnił 758 umów dotyczących energii odnawialnej, dzięki czemu – jak twierdzi – uratuje miliony dolarów z prowincyjnej kasy.

Dokładnie przeciwko tym krokom protestowali manifestanci. Potępili zmiany w programie nauczania, wyrażali troskę o środowisko naturalne, wskazywali na cięcia budżetowe, które mogą pociągnąć za sobą uszczerbki w programach społecznych.

aaprotest2

16-letnia Indygo Arscott

16-letnia Indygo Arscott wypowiedziała się przeciwko decyzji o odwołaniu sesji literackich mających na celu wprowadzenie szerszej palety twórczości ludów pierwotnych Kanady do sal lekcyjnych.

Pedagodzy wywodzący się ze społeczności autochtonicznej wyrażali rozczarowanie po tym, jak rząd odwołał sesje programowe TRC.

- Gdy jestem tylko dzieckiem, moje serce spoczywa w rękach dzieci przyszłości – w ten petycki sposób Arscott zwróciła się do zebranych – Włączenie historii rdzennej ludności do programu nauczania jest kluczowym krokiem w kierunku pojednania.

Arscott, która zdała do 11 klasy obawia się, że niedawne decyzje edukacyjne pozostawią młodych ludzi “lękliwymi i niedoinformowanymi”.

Carolyn Ferns

Carolyn Ferns

Carolyn Ferns z Ontario Coalition for Better Childcare powiedziała, że ​​martwi się, że nowy rząd dokona cięć w opiece nad dziećmi.

- Lata trwały konsultacje i lobbowanie na rzecz nowych miejsc do opieki nad dziećmi, które w końcu obiecał poprzedni rząd, a rodziny są od tych miejsc zależne – powiedziała Ferns – Kiedy zobaczyłam pierwsze informacje o posunięciach rządu Forda zrozumiałam, że wszystkie one są atakami na dzieci. Czym jest uchylenie seksualnego programu nauczania, jeżeli nie atakiem na nasze dzieci?

Madrazo jest zmartwiony wieloma decyzjami Forda. Zapowiedział, że sobotni wiec przed Parlamentem “to dopiero początek” ruchu sprzeciwu.

Wskazał, że już wkrótce zacznie działać internetowa grupa pod nazwą Ontarians for Social Progress, gdzie ludzie będą mogli organizować się i omawiać różne kwestie.

Podkreślił, że organizatorzy nie patrzą na rząd Forda jak na wroga, ale chcą po prostu współpracować, aby programy społeczne stały się faktem.

aaprotest6