Kanadyjki to gigantki w siatkówce plażowej

Kanada Top News lip 16, 2018 at 12:30 pm
Sarah Pavan i Melissa Humana-Paredes

Sarah Pavan i Melissa Humana-Paredes

Zakończył się kolejny turniej z cyklu FIVB World Tour, który tym razem rozgrywany był w Gstaad w Szwajcarii. W rozgrywkach siatkarek zdecydowany prym wiodły Kanadyjki – Humana-Paredes/Pavan, które w finale pokonały niemiecki duet Laboureur/Sude. Najniższy stopień podium przypadł w udziale także Kanadyjkom – drugiej dwójce – Bansley/Wilkerson, która w decydującym meczu okazała się lepsza od Brazylijek Agatha/Duda.

Kanadyjski duet Humana-Paredes/Pavan przez turniej przeszedł jak burza. Najpierw w fazie grupowej dwójka ta pokonała duety z Niemiec i Rosji, by w kolejnych spotkaniach wygrać z reprezentantkami Rosji i Stanów Zjednoczonych.

Wszystkie te spotkania kończyły się w dwóch setach. Dzięki temu Kanadyjki awansowały także do strefy medalowej. W półfinale po drugiej stronie siatki stanęły Brazylijki i postawiły reprezentantkom Kanady pierwszy poważny opór. To para Agatha/Duda udanie rozpoczęła zmagania w tym spotkaniu, dość pewnie wygrywając partię premierową. Sytuacja zmieniła się po przerwie między setami i w kolejnej odsłonie to Humana-Paredes i Pavan nie dały rywalkom dojść o głosu. W tie-breaku trwała emocjonując rywalizacja, by w końcowym rozrachunku po zwycięstwo sięgnęły Kanadyjki.

Do finału obok nich awansowała niemiecka dwójka Laboureur/Sude, która w drodze do walki o złoto pokonała m.in. polską parę Kołosińska/Kociołek.

Podobnie jak Kanadyjki, Niemki w półfinale rozegrały pierwszego tie-breaka w tym turnieju, a ich rywalkami w nim była inna kanadyjska dwójka, Bansley/Wilkerson. Mecz rozpoczęła duga i niezwykle zacięta partia, podobnie było w trzecim secie, który także zakończył się na przewagi.

Brandie Wilkerson i Heather Bansley 

Brandie Wilkerson i Heather Bansley

W meczu o brąz kanadyjskie siatkarki Bansley i Wilkerson zaprezentowały się równie dobrze jak w półfinale, ale tym razem to wystarczyło, by odnieść zwycięstwo. W drugiej odsłonie zmęczone trochę Brazylijki nie dotrzymywały już kroku rywalkom i oddały im inicjatywę.

W wielkim finale rozegrano tie-breaka. Mecz otworzyła dobra gra duetu Humany-Paredes/Pavan, ale następnie inicjatywę przejął team Laboureur/Sude. O wszystkim zdecydował wyrównany trzeci set, a Kanadyjki świętowały po nim sukces.

półfinały:

Humana-Paredes/Pavan (CAN) – Agatha/Duda. (BRA) 2:1

(14:21, 21:12, 15:13)

Laboureur/Sude (GER) – Bansley/Wilkerson (CAN) 2:1

(25:27, 21:14, 18:16)

mecz o 3. miejsce:

Agatha/Duda (BRA) – Bansley/Wilkerson (CAN) 0:2

(19:21, 13:21)

finał:

Humana-Paredes/Pavan (CAN) – Laboureur/Sude (GER) 2:1

(21:17, 12:21, 17:15).