Mistrzowskie tempo – prawie dwie pizze na minutę

Lokalnie Top News lip 16, 2018 at 10:00 am

aapizza

W Vaughan odbyły się doroczne mistrzostwa świata w jedzeniu pizzy.

Wielbiciele pizzy zjechali w niedzielę na World-Pizza-Eating Championship. Mieli jedno zadanie – zjeść jak najwięcej placków pizzy o średnicy 20 centymetrów (włącznie z całym ciastem) w 10 minut.

Do konkursu przystąpiło jedenastu zawodników. Nieistotny był sposób spożywania włoskiego przysmaku. Dobre maniery poszły w kąt. Ważne było tempo jedzenia i jego ilość. Można było wspomagać się płynami.

aapizza2Wygrał Geoffrey Esper ze Stanów Zjednoczonych, który w wyznaczonym czasie przełknął 19 i ¼ placków pizzy.

Drugie miejsce zajął człowiek-legenda, który wygrał najwięcej dotychczasowych konkursów, Joey „Jaws” Chestnut spożywszy 17 pizz.

Zawodnik, który uplasował się na trzeciej pozycji zjadł ich „tylko” 11.

Joey „Jaws” Chestnut jest świeżo po wygranej w bliźniaczym konkursie na jedzenie hot dogów, na którym pobił swój własny rekord świata zjadając w 10 minut 74 hot dogi. Przyznał, że to zwycięstwo nie pozwoliło mu właściwie przygotować się do zawodów w Vaughan.

- Powinienem lepiej przygotować moje ciało – powiedział – Po prostu zabrakło mi miejsca po zjedzeniu siedemnastej pizzy. W połowie zawodów bardzo się zmęczyłem, musiałem oddychać ustami.

Jak więc po zawodach czuł się zwycięzca?

- Mam pełny brzuch – odpowiedział Esper, który już planuje start w kolejnych zawodach – Pizza jest zbyt dobra, bym miał zrezygnować.

Pytany jakie ma rady dla ludzi, którzy chcieliby wziąć udział w takim konkursie mówi, że przede wszystkim trzeba być głodnym. Na dzień przed zawodami zjadł kilka małych owoców, by sobie „wyostrzyć” smak, rankiem wypił tylko kawę. A poza tym należy zjadać złożone kawałki pizzy. Wtedy je się szybciej.

Lokalna pizzeria przygotowała na tę okazję 150 pizz na zrobienie których zużyła 8 kg sera, 8,5 kg sosu pomidorowego i 25,5 kg ciasta.

Impreza została zorganizowana przez Major League Eating, światową organizację, która nadzoruje profesjonalne zawody żywieniowe.

Zwycięzca wrócił do domu z dwoma tysiącami dolarów w kieszeni. Zdobywca drugiego miejsca otrzymał 1000 dolarów.