Włochy przeciwne traktatowi Kanady z Unią

Kanada Top News lip 16, 2018 at 4:00 pm

Screen Shot 2018-07-16 at 10.47.05Włochy nie ratyfikują traktatu Unii o wolnym handlu z Kanadą — zapowiedział wicepremier Luigi Di Maio. Kanadyjczycy nie przejęli się tym zbytnio, bo większość niższych stawek obowiązuje już od roku

- Wkrótce porozumienie CETA trafi do parlamentu i obecna większość odrzuci je i nie ratyfikuje go — powiedział Di Maio w Rzymie.

— Każdy przedstawiciel władz, który będzie bronić takich traktatów jak CETA, będzie usuwany ze stanowiska — dodał przywódca Ruchu 5 Gwiazd, rządzącego krajem wraz z Ligą Północną.

Porozumienie CETA zaczęło wstępnie obowiązywać od września 2017, jednak musi być zatwierdzone przez 28 krajów Unii i teoretycznie może zostać wypowiedziane, jeśli jeden z krajów powiadomi oficjalnie Brukselę, że odrzuca je.

Kanada twierdzi jednak, że 98% redukcji stawek celnych i barier handlowych weszło już w życie. Przedstawiciel rządu nie przejął się więc tą wypowiedzią, która – jego zdaniem – wynika z polityki wewnętrznej i wiąże się z wyzwaniami wobec koalicji ugrupowań prawicowych i lewicowych.

Screen Shot 2018-07-16 at 10.47.17— Zaangażowaliśmy się w to i nie zamierzamy w żaden sposób eskalować tej kwestii, bo ma większy związek z włoską polityką a nie z 2 procentami CETA pozostałymi do ratyfikowania — stwierdził anonimowo.

Z 28 krajów Unii Włochy mają najwięcej produktów żywnościowych z oznaczeniami chronionego źródła pochodzenia (PDO) i chronionego pochodzenia geograficznego (PGI). np. parmigiano reggiano czy prosciutto di Parma. W ramach CETA Kanada uznała ponad 40 włoskich oznaczeń PDO i PGI z łącznej liczby 292. Traktat zniósł stawki celne od dużej liczby towarów, zwiększył dostęp kanadyjskiej wołowinie w Europie i unijnym serom i winom w Kanadzie.

Nie przewidziano debaty we włoskim parlamencie nad ratyfikacją CETA, z pewnością nie dojdzie do tego przed przerwą urlopową w sierpniu. Kraje Unii udzieliły poparcia traktatowi w październiku 2016 i stwierdziły, że jego tymczasowe stosowanie będzie obowiązywać, chyba że nie dojdzie do jego ratyfikacji definitywnie i na stałe po werdykcie trybunału konstytucyjnego albo po formalnej notyfikacji jednego z krajów.

Zwolennicy CETA twierdzą, że zwiększy wymianę handlową partnerów o 20%, da unijnej gospodarce dodatkowe 12 mld euro rocznie, a kanadyjskiej 12 mld CAD. Niektóre organizacje rolników i krytyków zaniepokoiła szybkość rosnącego importu wieprzowiny i wołowiny z Kanady. Włoskie lobby rolnicze Coldiretti uznało traktat za zły i ryzykowny dla kraju.

CETA nie jest pierwszą umową kwestionowaną przez Włochy. Ten kraj opóźnił umowę handlową z Koreą, bo bał się wpływu na włoską motoryzację. Spór o australijskie cło na wysokie pomidory w puszkach zaszkodził początkowym rozmowom Europy z Australią. Włosi poparli natomiast ostatnio umowę Unii z Japonią.

 

Więcej – TUTAJ.

https://www.huffingtonpost.ca/2018/07/13/italy-wont-ratify-ceta_a_23481513/