Park, który znają wszyscy…

Gdzie na weekend lip 17, 2018 at 9:03 pm

riverwood.jpg

…bo kto choć raz nie spacerował wzdłuż Credit River w Erindale Park. Największy i najczęściej odwiedzany park w Mississaudze ma jednak mnóstwo zakamarków, w których wiadomo niewielu.

Kanada zawsze i nieodzownie kojarzyła mi się z naturą. Co tam pośpiech, zgiełk i rozgrzane do białości betonowe labirynty miejskiej dżungli. Namiot, jezioro, canoe, dzikość, bezludzie, niedźwiedź jakiś – to kwintesencja tego kraju. Kiedy więc pierwszą noc „na dziko” pod namiotem przyszło mi spędzić… w sercu miasta niemalże, bo w Erindale Park właśnie, nie mogłam uwierzyć, że kilka kilometrów dalej, arteriami ulic, przetaczają się bezustannie hektolitry samochodowego ruchu. Nie, nie powiem Wam gdzie to było, bo takich miejsc szuka się latami, znajduje przypadkiem, a potem nigdy nikomu nie zdradza się ich położenia. To trochę jak z grzybami – żaden grzybiarz nie podzieli się swoimi grzybnymi terenami. Zdradzić mogę jedynie, że można tam złapać pstrąga gołymi rękami, nocą do późna siedzieć przy ognisku, a nad ranem, sącząc kawę z termosu, obserwować pokaźne stado jeleni. Erindale Park to nie tylko wiaty, stoły piknikowe i niedzielna masa grillujących kurze udka mieszczuchów.

Erindale to historyczna część Mississaugi, której początki sięgają XVII i XVIII wieku, kiedy to francuscy traperzy nad tutejszą rzeką (nazwaną “Rivière du Credit”) handlowali zawzięcie z lokalną społecznością indiańską. Rdzenni mieszkańcy zresztą też nazywali te wody „rzeką zaufania”, ponieważ ponieważ broń, noże i czajniki, które zdobyli w zamian za futra i plecione koszyki, często kupowano na kredyt. Rozwój europejskiej osady skłonił Indian Misssissauga do sprzedaży ziem – w traktacie z 1805 podpisanym przez szefa Quenippenona plemię złożyło 70784 akrów (286,45 km2). Druga sprzedaż 648,000 akrów (2620 km²) nastąpiła w 1818 r. W miejscu, gdzie biegł indiański szlak – “Indian Trail” wytyczono drogę wojskową, którą nazwano Dundas Street, na cześć brytyjskiego sekretarza wojennego, Henry’ego Dundas’a. Do 1809 w okolicę zamieszkiwało 185 osadników; zbudowano tartaki i młyny, zasilane wodą z rzeki. Wioska Credit Village z czasem zmieniła nazwę na Springbrook, potem na Springfield, a ostatecznie na Erindale, które stało się głównym przystankiem dla dyliżansów podróżujących między Toronto a Hamilton. Jeszcze na początku XX wieku, tereny dziś znane nam jako Erindale Park zostały zalane, powstała tama oraz elektrownia wodna, która działała do 1954, kiedy to tamę zburzono, a teren poddano rewitalizacji. Koryto rzeki wyprostowano, poszerzono i przeniesiono do obecnej lokalizacji bliżej północno-zachodniego brzegu doliny. Dzięki temu powstał duży, płaski obszar, który w latach 1961-1965 był wykorzystywany jako składowisko odpadów sanitarnych. Dziś Erindale Park to największy park w mieście (222,1 akra lub 89,88 hektara) z pięcioma miejscami do piknikowania, pięcioma grillami, sześcioma stacjami wypoczynkowymi, jednym placem zabaw, czterystoma miejscami parkingowymi, punktem widokowym na starą tamę i wzgórzem saneczkowym. Park oferuje także:

  • Wędkarstwo. Z bystrych wód Credit River wyciągnąć można pstrąga (Rainbow Trout, Brown Trout), bassa lub łososia (Chinook, Coho i Atlantic Salmon), choć w zasadzie utrzymuje się tu stanowiska lęgowe głównie ukierunkowane na ponowne ustanowienie samowystarczalnej populacji.
  • Szlaki turystyczne i kajakowe (np. szlak Davida J. Culhama, poprowadzony przez gęsto zalesiony teren, który zapewnia spektakularne widoki na rzekę i okoliczne wąwozy. Szlak jest szczególnie piękny jesienią, ale ma mnóstwo spokoju i piękna, których doświadczyć można przez cały rok. To trasa idealna dla turystów pieszych, biegaczy, rowerzystów i narciarzy biegowych.·
  • Obserwacja i fotografowanie ptactwa, a także fotografia ślubna (po wykupieniu zezwolenia).
  • Kultura i sztuka w najróżniejszych odsłonach – The Riverwood Conservancy, położone w północnej części parku, organizuje szereg imprez, zajęć i warsztatów. Można tu posłuchać koncertu wiolonczelowego, zgłębić tajemnice nocnego nieba czy też wybrać się na spacer zdrowy dla serca – praca nad cardio. (www.theriverwoodconservancy.org). Visual Arts Mississauga natomiast prowadzi szereg zajęć plastycznych dla dzieci i dorosłych w różnych technikach twórczych i na różnych poziomach zaawansowania (www.visualartsmississauga.com)