Pogrom pszczół w Ontario

Lokalnie Series Top News lip 17, 2018 at 4:00 pm

aapszczoly2

37 milionów martwych pszczół znaleziono po zasadzeniu dużego pola genetycznie modyfikowanej kukurydzy.

Jak donosi DailyNativeNews, miliony pszczół padły martwe po zasadzeniu kukurydzy GMO kilka tygodni temu w Ontario. Miejscowy hodowca pszczół, Dave Schuit, który produkuje miód w Elmwood, stracił około 37 milionów pszczół, które zasiedlały 600 uli.

- Kiedy kukurydza została zasadzona, nasze pszczoły zaczęły umierać – powiedział Schuit.

aapszczoly3

Ta reklama firmy Bayer brzmi jak szyderstwo.

Do uprawiania roślin GMO potrzebne są środki chemiczne. Pszczelarze obwiniają owadobójcze substancje oparte na neonikotynoidach za rozpad kolonii pszczół. Wiele krajów w Unii Europejskiej zakazało stosowania takich produktów w rolnictwie. Tymczasem amerykański Departament Rolnictwa nie zakazał stosowania tych środków produkowanych przez niemiecką firmę Bayer CropScience Inc.

Dwa z najlepiej sprzedających się pestycydów, Imidacloprid i Clothianidin, znane są z tego, że dostają się do pyłku i nektaru i mogą uszkadzać pożyteczne owady, takie jak pszczoły. Stosowanie tych substancji zbiegło się z występowaniem masowych śmierci pszczół w wielu krajach europejskich, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Nathan Carey, inny lokalny rolnik z Ontario, mówi, że tej wiosny zauważył, że na jego farmie nie ma wystarczającej liczby pszczół i uważa, że ​​istnieje silna korelacja między znikaniem pszczół i użyciem insektycydów.

W przeszłości wielu naukowców próbowało znaleźć dokładną przyczynę masowego wymierania tych pożytecznych owadów, zjawisko określono jako “zaburzenia zapaści kolonii” (colony collapse disorder – w skrócie CCD). W Kanadzie i Stanach Zjednoczonych przez siedem kolejnych lat pszczoły miodne są w stanie upadku.

Amerykańscy naukowcy odkryli 121 różnych pestycydów w próbkach pszczół, wosku i pyłku, przyznając, że to one stanowią kluczowy problem.

- Uważamy, że pewne subtelne interakcje między odżywianiem, ekspozycją na pestycydy i innymi stresorami powodują wymieranie kolonii pszczół – powiedział Jeffery Pettis z laboratorium badań pszczół ARS.

Załamanie się globalnej populacji pszczół stanowi poważne zagrożenie dla upraw. Szacuje się, że jedna trzecia wszystkiego, co jemy, zależy od zapylania pszczół miodnych.

Nowe badanie opublikowane w Journal Proceedings National Academy of Sciences potwierdziło, że neonikotynoidowe pestycydy zabijają pszczoły miodne, uszkadzając ich układ odpornościowy i uniemożliwiając walkę z chorobami i bakteriami.

Po zgłoszeniu dużych strat pszczół po ekspozycji na Imidacloprid w Europie, zakazano stosowania go w kukurydzy i słonecznikach, pomimo protestów ich producenta, niemieckiego giganta chemicznego, firmy Bayer. W innym mądrym posunięciu Francja również odrzuciła wniosek Bayera o dopuszczenie Clothianidinu, a inne kraje, takie jak Włochy, również zakazały stosowania neonikotynoidów.

Najwyższy czas, by bez względu na interesy firm chemicznych taki zakaz zaczął obowiązywać w Kanadzie.