Minister Tibollo oskarżony o rasizm

Lokalnie Top News lip 20, 2018 at 10:00 am
Minister Tibollo i premier Doug Ford z mieszkańcami dzielnicy Jane-Finch.

Minister Tibollo i premier Doug Ford z mieszkańcami dzielnicy Jane-Finch.

Mieszkańcy okolic Jane i Finch domagają się dymisji ministra bezpieczeństwa Ontario po tym, jak – ich zdaniem – wygłosił „rasistowskie i dyskryminujące komentarze” na temat sąsiedztwa podczas swojego przemówienia w legislaturze.

Obywatelska organizacja Jane Finch Action Against Poverty wydała w czwartek oświadczenie, że komentarze ministra, szczególnie te dotyczące decyzji o noszeniu kamizelki kuloodpornej podczas policyjnej wizytacji były “przerażające”.

„Tysiące mieszkańców rejonu Jane-Finch z ponad stu różnych środowisk kulturowych, z dumą odnoszą się do swojego sąsiedztwa, bez kuloodpornych kamizelek żyją tu bez lęku. Wiedzą natomiast, że najbardziej brutalna przemoc została spowodowana przez ubóstwo i rasową dyskryminację, która jest reprodukowana przez wszystkie szczeble władzy i lata polityki oszczędnościowej i polityki tolerowania nędzy” – czytamy w oświadczeniu – „Zamiast wygłaszania stereotypów o naszej społeczności, przestańcie ciąć programy społeczne i usługi; przestańcie dawać ulgi podatkowe bogatym i korporacjom, aby mogli stać się jeszcze bogatszymi; przestać niszczyć nasze szkoły publiczne i tworzyć bardziej niestabilne zatrudnienie; przestańcie usprawiedliwiać więcej brutalnych działań policyjnych w naszej dzielnicy. Zacznijcie oferować prawdziwe, długoterminowe, godne miejsca pracy i inwestujcie w społeczność, w przeciwieństwie do krótkoterminowych działań PR.”

Oświadczenie pojawiło się dzień po tym, jak minister Michael Tibollo, zapytany w legislaturze o „carding”, przekazał opowieść o tym, jak pojechał na policyjną przejażdżkę po okolicy Jane Street i Finch Avenue i rozmawiał z mieszkańcami, którzy powiedzieli, że obawiają się o swoje bezpieczeństwo.

- Pojechałem do (dzielnicy) Jane i Finch, założyłem kamizelkę kuloodporną i spędziłem tam czas od siódmej wieczorem do pierwszej w nocy odwiedzając miejsca, w których wcześniej dochodziło do strzelanin, gdzie ginęli ludzie od kul w środku nocy – zakomunikował zebranym posłom minister.

Tibollo powiedział również, że on i premier Ontario Doug Ford odwiedził “crack house”, mówiąc, że “chodził po rozbitych „crack pipes”.

Uwagi Tibollo wywołały oburzenie ze strony opozycji.

- W zasadzie piętnował całą społeczność – powiedziała Andrea Horwath, lider NDP, będąca oficjalną opozycją – W zasadzie insynuował, że jeśli żyjesz w sąsiedztwie z czarnymi ludźmi, musisz mieć kamizelkę kuloodporną.

Butterfly Gopaul, rzeczniczka Jane Finch Action Against Poverty, powiedziała, że ​​niepokojące jest to, że minister odpowiedzialny za politykę antyrasistowską wygłasza „bolesny, rasistowski, obrzydliwy komentarz”.

- Jak śmiesz publicznie demonizować tę społeczność – mówiła Gopaul – Nikt się nie boi. Nikt nie nosi kamizelek kuloodpornych.

Gopaul mówi, że dzielnica nie wymagałaby działań policyjnych między godziną 7 wieczorem a 1 w nocy, gdyby ludzie mieszkający w tej dzielnicy mogła skorzystać z większej ilości zasobów.

- Potrzebujemy pieniędzy. Potrzebujemy pieniędzy na mieszkania. Potrzebujemy czystych, odpowiednich domów i tranzytu. Potrzebujemy szkół, które się nie rozpadają – powiedziała

Na konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek przed posiedzeniem zarządu policji w Toronto, burmistrz Toronto John Tory powiedział, że wielokrotnie odwiedzał społeczność Jane-Finch i czuje się tam komfortowo.

- Nigdy nie zakładałem kamizelki kuloodpornej podczas żadnej z moich wizyt ani nikt mnie o to nie prosił – powiedział.

Rzecznik torontońskiej policji powiedział, że ​​Tibollo otrzymał kamizelkę jako środek ostrożności.

Minister nie przeprosił za swoje uwagi, ale przyznał z perspektywy czasu, że nie powinien wspominać o kamizelce. Powiedział, że musi być “trochę bardziej wyrafinowany” w języku, którego używa.

Utrzymywał również, że policja w Toronto nie pozwoliła mu uczestniczyć w jeździe, jeśli nie będzie miał na sobie kamizelki.