Oczka,żródełka, kaskady…

O ogrodach bez ogródek lip 22, 2018 at 10:31 pm

Woda wzbogaca wnętrze ogrodu. Spokojna, niezmącona wiatrem tafla uspokaja, a gdy jest w ruchu ożywia, wnosi dynamikę. Cichy szum relaksuje i wprowadza w stan rozmarzenia. Woda   nawilża powietrze i poprawia mikroklimat. Warto zainwestować w wodę – nawet tę w małej skali.

z12110871Q,Bieg-ogrodowej-rzeczki-moze-rozpoczynac-sztuczne-zrodelko-

Ogród wodny możemy stworzyć niemal wszędzie- na niewielkim patio, tarasie czy nawet balkonie. Wystarczy postawić szczelny pojemnik i posadzić w nim niewielkie rośliny wodne. Możemy też zbudować źródełko lub wodopój. Woda może wypływać ze ściany domu, ogrodzenia, z kamieni albo figur. W niewielkim ogrodzie zbiornik warto zbudować blisko tarasu, by zawsze go widzieć. Możemy mu nadać kształt geometryczny lub zbliżony do naturalnych sadzawek. Niewielki zbiornik nie powinien być płytszy niż 40 cm., aby zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się wody. Trudno też utrzymać równowagę biologiczną oczka, która gwarantuje nam klarowność wody.  Należy wówczas wprowadzić wodę w ruch. Mamy tu do wybory- kaskady, źródełka, mini fontanny czy gejzery. Posiadacze dużych ogrodów mają więcej możliwości. Mogą wybudować staw naśladujący naturalny zbiornik wodny, a trzeba pamiętać, że im większy zbiornik, tym mniej pracy wymaga, bo w pewnym stopniu sam się oczyszcza. Jednak by tak się stało muszą zamieszkać w nim rośliny i zwierzęta. Aranżując taki staw zadbajmy, aby brzegi były urozmaicone. Zarówno te z bezpośrednim dostępem do wody jak i te porośnięte szuwarami.  W strefie przybrzeżnej warto posadzić krzewy i drzewa, którym sprzyjają takie warunki. W wodzie natomiast odpowiednie rośliny. Rośliny wodne nie tylko uatrakcyjniają oczko, ale wpływają tez na zachowanie równowagi biologicznej w zbiorniku, natleniają wodę, osłaniają przed słońcem (szczególnie gatunki o dużych liściach) i dają schronienie zwierzętom.  Pięknym akcentem urozmaicającym zbiornik jest mostek przerzucony przez wodę, bądź też prosty, niewielki pomost wchodzący w nasz staw. Również oświetlenie odgrywa tu dużą rolę, ponieważ dodaje tajemniczości i sprawia, że woda wygląda naprawdę wyjątkowo.

thumb_560x800_10 (1)

Oczka, jeziorka, zbiorniki, fontanny, przyścienne źródełka to dobrodziejstwo nie tylko dla naszych roślin ogrodowych. W pobliżu wody lepiej odpoczywamy, oddychamy i cieszymy się zielenią

Zanim jednak założymy w swoim ogrodzie oczko wodne- zastanówmy się, czy będzie naszym ,,oczkiem w głowie’’, ponieważ każdy zbiornik wymaga pracy- niestety nie jest samoobsługowy. Bez regularnej pielęgnacji, nawet najpiękniejsze oczko zarośnie glonami i bardzo szybko zamieni się w bagienko o niemiłym zapachu.

Rośliny wodne

Dobierając rośliny do zbiorników wodnych, trzeba się kierować warunkami jakie mamy w naszym oczku i jeśli to możliwe posadzić rośliny rosnące na różnych głębokościach, rośliny dotleniające oraz o pływających liściach- które ograniczają nadmiar światła dostającego się do wody. Musimy dążyć do stworzenia zdrowego zrównoważonego ekosystemudownload (41)          download (39)

 

Rośliny bagienne to gatunki rosnące w podmokłej, zalewanej ziemi. Takie rośliny jak kmieć błotna, strzałka wodna, czy też żabieniec drobnokwiatkowy sprawiają wrażenie większej naturalności oczka wodnego. Rośliny wód przybrzeżnych sadzimy w wodzie o głębokości 10-20 cm. Dają one schronienie licznym żyjątkom wodnym i pozwalają stworzyć efekt przybrzeżnej gęstwiny i bujności. Najpopularniejsze rośliny z tej grupy to cibora zmienna, kosaciec żółty, pałka wodna. Rośliny pływające oprócz ogromnych walorów dekoracyjnych, pełnią funkcje praktyczną ograniczając nadmiar światła. Do tej grupy roślin zaliczamy bardzo piękne lilie wodne grążele Natleniacze to rośliny rosnące pod wodą, które oczyszczają i natleniają wodę (co jest konieczne, jeśli chcemy by w oczku żyły ryby). Roślin tych jest bardzo dużo, ciekawsze z nich to wywłócznik okółkowy, rdestnica połyskująca czy też moczarka kanadyjska.

images                                            

 Zosia w ogrodniczkach