W Ontario brakuje sędziów

Lokalnie Top News lip 22, 2018 at 4:00 pm

aasad

Pięciu mężczyzn podejrzanych o wielomilionowe oszustwo nie może być osądzonych. Zarzuty wobec nich zostały zawieszone, ponieważ w Ontario’s Superior Court of Justice brakuje sędziów.

Na początku tego roku sędzia, który próbował ustalić termin rozprawy dla pięciu oskarżonych, powiedział, że mogą najwcześniej mogą stanąć przed sądem w styczniu 2019 roku. A i to nie jest do końca pewne.

- “Nie ma sprawiedliwości” dla oskarżonych, dla ofiar, gdy sprawy sądowe są odkładane przez opóźnienia – mówi torontoński prawnik. Przykładem jest brak rozstrzygnięcia po fatalnym wypadku na koncercie Radiohead, gdzie zawaliła się estrada, na której występowali artyści.

Wszystkie te przypadki – zdaniem prawnika – są przykładem złego finansowania wymiaru sprawiedliwości w Ontario.

Problem w tym, że istnieją ścisłe limity czasowe rozpraw w przypadku wniesienia oskarżenia do czasu rozprawy w sądzie. W przypadku pięciu mężczyzn oskarżonych o oszustwo ich sprawy zostały zawieszone. Jeżeli sprawa nie odbędzie się w terminie oskarżenie może zostać wstrzymane, a oskarżeni mogą latami znajdować się w stanie niepewności i zawieszenia.

Sędzia Bonnie Croll orzekła w tym miesiącu wstrzymanie rozprawy powołując się na brak środków w Sądzie Najwyższym. Orzeczenie to mogłoby zwiększyć presję na obciążony zbyt dużą ilością spraw wymiar sprawiedliwości.

Ontario ma obecnie 14 wolnych wakatów w Sądzie Najwyższym, według danych z Urzędu ds. Federalnych Spraw Sądowych.

Kanadyjska Izba Adwokacka napisała niedawno list otwarty do rządu federalnego, wskazując, że takie braki nie dotyczą tylko Ontario, ale też innych prowincji i wzywają Ottawę do zwiększenia wysiłków mających na celu wypełnienie ponad 50 wakatów w sądach wyższej instancji w całym kraju.