Postrzelił 14 osób, dwie już nie żyją (aktualizacja)

Kanada Top News lip 23, 2018 at 10:41 am
Zabójca na klatce z monitoringu

Zabójca na klatce z monitoringu

Strzelał do niewinnych przechodniów, później do policji. W greckiej dzielnicy Toronto doszło w nocy do krwawej strzelaniny. Według ustaleń pierwszych świadków z nieznanych przyczyn 29-letni morderca po prostu szedł wzdłuż ulicy Danforth i strzelał.

Jody Steinhauer opowiada CBC News, że siedziała z rodziną w restauracji w pobliżu skrzyżowania Danforth i Logan, kiedy nagle usłyszała coś, co brzmiało jak 10-15 wybuchów petard. Kazano jej pobiec na tył lokalu.

W sumie świadkowie mówią o ok. 20 wystrzałach.

- Myślałem, że to fajerwerki - dodaje John Tulloch, który wysiadał właśnie z samochodu.

Kule dosięgły 14 z osób, dwie z nich już nie żyją, w tym młoda kobieta. Policja – jak dotąd – nie chciała potwierdzić czy zmarła również 9-letnia dziewczynka, którą w stanie krytycznym zabrano wcześniej do szpitala.

Inny świadek, który widział napastnika, powiedział, że mężczyzna strzelał seriami.

Screen Shot 2018-07-23 at 05.26.11

- Co chwila przeładowywał broń. Słyszałem około 20 strzałów, widziałem kilka osób postrzelonych - powiedział. Na Twitterze już pojawiło się nagranie z ubranym na czarno zamachowcem. Na nagraniu z ulicznej kamery widać brodatego mężczyznę z rewolwerem.

Jak relacjonuje inny świadek – w pewnym momencie jakaś kobieta próbowała wstać i uciekać. Napastnik strzelił do niej trzy razy. Według świadka była to dosłownie egzekucja.

Potem szedł ulicą i strzelał do kolejnych osób, zwykle do najłatwiejszych celów. Miał czas na zmianę magazynku. Podszedł w pobliże jednej z wielu restauracji i zaczął strzelać do siedzących w niej gości. Na szczęście nikt nie został tam ranny.

zz toronto1

Carrie Lahey jadła z przyjaciółmi kolację w innej restauracji, o nazwie 7Numbers, gdy nagle tuż obok zobaczyła kobietę trafioną kulą. - Siedzieliśmy na patio gdy rozległy się strzały, więc wbiegliśmy do środka. Nagle on wszedł do restauracji i na moich oczach strzelił do jednej z kobiet trafiając ją prosto w pierś. Dzięki natychmiastowej pomocy policjantów ją odratowano, bo paramedycy przyjechali bardzo późnoByliśmy przerażeni, skryliśmy się w piwnicy.

zz toronto2

Tanya Wilson, właścicielka Skin Deep Tattoo właśnie opuszczała swoje studio, gdy usłyszała strzały i zobaczyła biegnących w jej stronę pokrwawionych ludzi. – Zabrałam ich do piwnicy, założyłam rękawiczki i starałam się opatrzyć jak tylko umiałam. Zamknęłam drzwi i wygasiłam światła, bo naprawdę nie miałam pojęcia co się jeszcze może wydarzyć i czy ich ktoś ściga czy nie.

Wilson opatrzyła rannych w nogi matkę i syna, których przetrzymała u siebie aż do nadejścia policji. Przedłużaczem wiązała im kończyny aby zatamować dopływ krwi do ran.

Screen Shot 2018-07-23 at 05.18.41

SIU włączyło się do śledztwa, kiedy okazały się niejasne przyczyny śmierci samego mordercy. Według policji wdał się on w strzelaninę z funkcjonariuszami, następnie im zbiegł, a niedługo potem znaleziono jego ciało przy Danforth Ave., gdzie prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Po strzelaninie ewakuowano całą okolicę, a policja zdetonowała jakiś pakunek pozostawiony na ulicy przez napastnika.

Na razie motywy sprawcy nie są znane. Rzecznik policji Mark Pugash powiedział, że jest jeszcze za wcześnie, by stwierdzić, czy był to akt terroryzmu. Wszystko wskazuje jednak na to, że był to zamach terrorystyczny. Strzelano bowiem do przypadkowych ludzi, a i zachowanie mordercy wskazuje na to, że nie obierał konkretnych celów.

Screen Shot 2018-07-23 at 05.22.41

Służby szukają świadków zdarzenia. Burmistrz miasta John Tory prosi, by przekazywać policji wszelkie nagrania – od zapisów z monitoringu po materiały nagrane telefonem komórkowym.

Jak podkreślił w rozmowie z dziennikarzami, do strzelaniny doszło w bardzo spokojnej części dzielnicy.

- To jest atak przeciwko niewinnym rodzinom, a więc atak przeciwko wszystkim w Toronto. To niemal nie do pomyślenia, że takie rzeczy mogą się zdarzyć - stwierdził. Jego zdaniem ta tragedia jest dowodem na problem z bronią w Toronto. - Pistolety są zbyt łatwo dostępne dla zbyt wielu ludzi – ocenił.

zz toronto4

Szef policji torontońskiej Saunders w towarzystwie burmistrza Tory’ego

Wszyscy liczący się politycy w Kanadzie, włącznie z premierem Trudeau i premierem Fordem wydali oświadczenia z wyrazami współczucia dla poszkodowanych i ich rodzin.

zz toronto5