Nie tylko dla smakoszy

Porady babci Jelonki lip 24, 2018 at 8:12 pm

Cornus_mas_Sturm40Jego owoce były pożywieniem już w czasach starożytnych. Doceniali go zarówno Persowie, sporządzając z niego dżemy i słone przystawki, jak i Bizantyjczycy. Uważany za symbol luksusu i wytworności, sadzony był w dworskich i przyklasztornych ogrodach. We współczesnych czasach stosowany jest najczęściej w kuchni gruzińskiej, bałkańskiej, kaukaskiej i irańskiej.

Dereń jadalny – (łac. Cornus mas, ang. Cornelian cherry dogwood) najczęściej występuje jako ozdoba parków i ogrodów, ale znany jest też jako środek leczniczy. Ludowa medycyna wykorzystuje nie tylko owoce derenia, ale także wywary z kory i liści. Okłady stworzone z namoczonych owoców i liści przykładane bezpośrednio na czoło leczyć mają migreny. Kąpiel całego ciała w wywarze pomaga na bóle reumatyczne i artretyzm. Nalewka sporządzana z owoców derenia jadalnego służyła jako środek przeciw gorączce, lekarstwo na przeziębienie i wzmocnienie organizmu. Stosowano ją również do leczenia egzemy, zakażenia skóry oraz przeciwko pasożytom jelitowym. Gałązki derenia dawno temu wykorzystywane były w dentystyce do czyszczenia zębów. Nasze babcie stosowały owoce do leczenia problemów żołądkowych, anemii i nerek.

Na żołądek i nie tylko

Owoce derenia mają właściwości przeciwzapalne i ściągające, z tego względu pomagają w leczeniu dolegliwości żołądkowych. Działają również moczopędnie, przez co oczyszczają organizm z toksyn. Stosowane są w leczeniu chorób nerek i dróg moczowych. Ze względu na dużą zawartość żelaza, owoce derenia wykorzystywane są również do leczenia anemii. Współczesne badania naukowe dowiodły także, że antocyjany zawarte w owocach derenia jadalnego wykazują działanie przeciwnowotworowe, jak również skutecznie zapobiegają rozwojowi stanów zapalnych w organizmie. Ponadto wykazano, że wpływają na wzrost wydzielania insuliny. deren-jadalny

Dereń w kuchni i nie tylko

Dereń jadalny cieszył się ogromną popularnością w XVIII i XIX wieku, wtedy też na polskie, szlacheckie stoły trafiła nalewka dereniowa. Jej kwaskowaty smak może nieco przypominać sok z pigwy, jest jednak od niego znacznie bogatsza w składniki mineralne i właściwości odżywcze. Jednak to nie jedyny sposób na wykorzystanie tych niezwykłych owoców. Owoce derenia możemy traktować podobnie jak wiśnie. Możemy jeść je na surowo, gotować i mrozić. Sporządza się z nich dżemy, konfitury, syropy, wino a także słodkie wyroby cukiernicze. Można traktować je również jak oliwki i zalać w słonej zalewie do piklowania. Dereń służy również  jako nadzienie do cukierków.

spa-smaczne-przepisy-ani-nalewka-dereniówka-na-miodzie-6Dereniówka – królowa nalewek

1kg owoców derenia jadalnego

1-1,5l spirytusu

75dag cukru

sok z 1/2 cytryny

Umyte owoce wsypujemy do gąsiora, zalewamy spirytusem (powinny być przykryte), zatykamy korkiem i przechowujemy przez ok. miesiąc w ciepłym, zacienionym miejscu.Po tym czasie spirytus zlewamy do innego naczynia, korkujemy i odstawiamy. Owoce zalewamy syropem zrobionym z przegotowanej wody, cukru i soku z cytryny. Odstawiamy na minimum miesiąc.Następnie zlewamy sok i łączymy z odlanym wcześniej spirytusem. Najlepiej jak nalewka postoi jeszcze kilka miesięcy przed spożyciem.

Sok z owoców derenia

1 kg owoców

0,5 kg cukru

3 litry wody

Owoce dokładnie umyć i opłukać, zalać 3 litrami wrzątku. Całość odstawić na 24 godziny. Odlać sok do osobnego naczynia i zagotować. Wrzącym sokiem ponownie zalać owoce i odstawić na 2 dni. Trzeciego dnia powtórzyć procedurę. Po upływie 4 dni sok odcedzić, dodać cukier i całość zagotować. Zdjąć powstałą na wierzchu piankę i przelać do butelek. Lekarstwo na zimę gotowe!

z10953834IER,Jesc-mozemy-tylko-te-owoce--ktore-opadna-z-galezi-Konfitura z derenia

1 kg dojrzałych owoców derenia

2 kg cukru

Owoce opłucz, wydryluj (jeśli konfitura ma być dodatkiem do herbaty, pestki można zostawić). Z cukru i 1/2 litra wody ugotuj syrop, wsyp do niego owoce, odstaw na 24 godziny. Gotuj na dużym ogniu. Gdy syrop zacznie wrzeć, zmniejsz ogień i smaż, aż owoce będą przezroczyste. Gorącą konfiturę nałóż do słoików.

cd8998721bf164d4275f7389375b9834Herbata z derenia

Herbata z derenia wzmocni organizm, wspomoże pracę przewodu pokarmowego oraz zwiększy odporność organizmu. Polecana jest szczególnie podczas przeziębienia. Czubatą łyżeczkę suszonych owoców derenia wsyp do szklanki, zalej wrzątkiem i odstaw pod przykryciem na 15 minut. W przeciwieństwie do innych herbat ziołowych, tę z derenia można pić bez żadnych ograniczeń.