Rockwood – wyprawa pod namioty

Gdzie na weekend lip 24, 2018 at 11:01 pm

IMG_5597

Kemping to niekoniecznie parki prowincyjne Algonquin, Killbear czy Killarney, choć bez wątpienia każdy z nich powala z nóg swoim pięknem i bezbrzeżnym spokojem. Pod namiot wybrać się można znacznie bliżej, tuż za miedzę… bo nie przystoi przecież przetrwać kolejne kanadyjskie lato bez wypoczynku na łonie natury.

Rockwood Conservation Area położona jest godzinę jazdy z Mississaugi, w bliskim sąsiedztwie Guelph i jest jednym z jedenastu rezerwatów przyrody wylegujących się nad rzeką Grand River. Miejsce to, niezwykle urokliwe, a przy tym łatwo dostępne, ma w ofercie szeroką gamę atrakcji dla każdego wieku i upodobań. Oprócz miejsc campingowych (do wyboru indywidualne serwisowane z wodą bieżącą, prysznicami i elektrycznością lub nieserwisowane oraz grupowe – nieserwisowane), gdzie rozbić można namiot czy postawić trailer, rozpalić ognisko i jak za dawnych, dobrych czasów, posiedzieć w kręgu z grupą przyjaciół, pogadać, upiec ziemniaki i wypić piwo, do parku warto wpaść chociażby na jeden dzień. Piknik czy rodzinne BBQ rozwinąć można w lenistwo na niewielkiej, acz schludnej, ładnie utrzymanej plaży, wycieczkę kajakiem lub canoe (wypożyczalnia tuż przy plaży, ceny: w tygodniu $15 za godzinę, w weekendy $20 za godzinę plus $50 depozyt zabezpieczający) przez skaliste, niezwykle ciekawe geologicznie labirynty rzeki Eramosa czy zorganizowane spontanicznie zawody wędkarskie. Woda jest tu czysta i przyjemnie chłodna, wydzielono kąpielisko dla dzieci. Co lekko zaskakujące – nie ma ratowników wodnych, dzieci więc pozostają pod opieką rodziców. Przyjemna trasa spacerowo-rowerowa to półtorej godziny spokojnego marszu przez upojnie pachnące, cedrowe i mieszane lasy, wśród wysokich, wapiennych skał i wyrzeźbionych przez lodowiec kamiennych formacji, z ciekawymi punktami widokowymi na górujących nad okolicą klifach, ruinami wytwórni wełny z XIX wieku oraz jaskiniami uformowanymi pod koniec ostatniej epoki lodowcowej (ok. 16,000 lat temu).

IMG_5638

Bioróżnorodność Rockwood nierozerwalnie związana jest z jego historią geologiczną. Jednym z ciekawszych gatunków roślin, które można tu zaobserwować jest wędrująca paproć (walking fern), porastająca wapienne klify, na podłożu gęstego mchu. Paproć tą cechują bardzo długie, spiczaste liście, które w zetknięciu z wilgotnym podłożem rozmnażają się w kolejne paprocie, co stwarza iluzję „spacerowania”. Niektóre cedry porastające brzegi rzeki Eramosa mają po 500 lat, choć pozornie mogą wydawać się znacznie młodsze – płytka, uboga w minerały ziemia nigdy nie pozwoliła im wystrzelić z niebo, czas natomiast powyginał ich pnie w kształt litery „J” (tak rozpoznać można najstarsze osobniki). Przy dozie szczęścia spotkać tu możecie także nietoperze (little brown bat) oraz norki amerykańskie (mink). Historia wspomnianych ruin sięga czasów Konfederacji – w 1867 biznes założyło trzech braci John Richard, Thomas i Joseph Harris. Fabryka, a w zasadzie przędzalnia wełny napędzana przez bystre, spiętrzone tamą wody rzeki Eramosa, skupowała towar od lokalnych hodowców owiec, a następnie wytwarzano tu cały szereg towarów od koców dla armii kanadyjskiej począwszy, przez bieliznę osobistą po wełnę, koszule i pościel. Zakłady zamknięto w 1925 ze względu na rosnącą konkurencję w Ontario. Potomkowie jednego z założycieli przędzalni postanowili stworzyć tu park. Pierwotna nazwa Rockwood to Hi-Pot-Lo, a w pierwszych latach istnienia gościem była tu Lucy Maud Montgomery. W dzisiejszej formie (pod egidą Grand River Conservation Authority) park funkcjonuje od 1963.

IMG_5650

Rockwood cieszy się sporą popularnością – rocznie park odwiedza około 75,000 osób, ale wciąż znaleźć tu można ciszę i ukojenie. Alkohol spożywać można na polu namiotowym (całkowity zakaz obowiązuje podczas długich weekendów Victoria Day oraz Labour Day), psy (na smyczach i pod opieką właścicieli) mile widziane. Nowy, znamienny dla naszych czasów, przepis wprowadza zakaz używania amatorskich dronów. Park otwarty jest cały rok od 8 am do zmierzchu, camping dostępny od 1 maja do 15 października. Ceny: wstęp całodzienny: dzieci do 5 lat bezpłatnie, dzieci (6-14) $3, dorośli (15-65) $7, seniorzy (65+) oraz osoby niepełnosprawne $5.50. Ceny pola namiotowego od $43 do $57  plus HST za noc (do sześciu osób w namiocie). Adres: Rockwood Park, 161 Fall Street South, Rockwood, ON N0B 2K0, tel: 519-856-9543, www.grandriver.ca/en/outdoor-recreation/Rockwood.aspx