Filipińczycy odwołują swój festiwal w Toronto

Lokalnie Top News lip 25, 2018 at 10:00 am

aafilipinka2

Popularny wśród torontończyków doroczny festyn poświęcony kulturze i kuchni filipińskiej „Taste of Manila” – został odwołany ze względu na rosnące koszty imprezy.

Tegoroczny festiwal miał się odbyć 18 i 19 sierpnia na Bathurst Street na odcinku od Wilson Avenue do Laurelcrest Avenue

- Jesteśmy teraz w finansowym dołku i nie chcemy przepaść w otchłani – powiedziała rzeczniczka festiwalu, Teresa Torralba w wywiadzie dla CBC w Toronto.

Festiwal nigdy nie otrzymał dotacji od miasta i polegał tylko na pieniądzach od sponsorów, sprzedawców żywności i wystawców.

Torralba twierdzi, że organizacja takiego wydarzenia kosztuje od 200 do 250 tysięcy dolarów. Nawet przy założeniu największych oszczędności, wydatki na tę imprezę są powyżej możliwości finansowych organizatorów.

- Tym bardziej, że teraz koszty wzrosły – za obecność policji, za wywóz śmieci, za wszelkie potrzebne licencje dodała Torralba – Nasz dochód nie wystarczy, aby zorganizować festiwal tylko w jeden dzień – żali się Torralba – Biorąc pod uwagę deficyt z zeszłego roku plus te dodatkowe opłaty, nie sądzę, abyśmy mogli sobie z tym poradzić.

- Większość sprzedawców, którzy zapisali się na tegoroczne wydarzenie, otrzymała zwrot pieniędzy – dodała.

W 2016 roku Filipińczyków z Toronto odwiedził Justin Trudeau.

W 2016 roku Filipińczyków z Toronto odwiedził Justin Trudeau.

Festiwal rozrósł się gwałtownie od jego powstania w 2014 roku, kiedy organizatorzy mieli nadzieję na obecność około 5000 osób, a na festiwal przyszło ponad 60 tysięcy. Liczba ta wzrosła do 350 tysięcy festiwalowych gości w 2016 roku. Festiwal zdobył wtedy jeszcze większy rozgłos, bo odwiedził go premier Justin Trudeau.

Torralba powiedziała, że są świadomi problemów, z którymi się zetknęli przez lata i że ma nadzieję, iż festiwal powróci na mapę torontońskich wydarzeń za rok. Zapewnia, że będzie jeszcze większy niż do tej pory.

- W tym roku anulujemy festiwal, aby się przeorganizować – powiedziała Torralba – Zaprosimy członków społeczności, aby przyłączyli się do nas i sprawili, by festiwal stał się kamieniem milowym w rozwoju filipińskiej grupy etnicznej w Toronto.