W 2010 roku Hussain był przesłuchiwany przez policję

Lokalnie Top News lip 25, 2018 at 6:00 am
Mieszkańcy Toronto próbują upamiętnić ofiary Hussaina.

Mieszkańcy Toronto próbują upamiętnić ofiary Hussaina.

29-letni Faisal Hussain, który postrzelił 15 osób w niedzielę w Danforth, wcześniej był badany przez policję w Toronto w ramach ustawy o zdrowiu psychicznym.

W 2010 r. Faisal Hussain wypowiadał dziwne myśli do nauczycieli i pracowników szkolnych Victoria Park Collegiate Institute, którzy zaniepokojeni tym co mówił zdecydowali się powiadomić policję.

Według źródła, do którego dotarli dziennikarze CTV News, Hussain mówił o byciu “Jokerem” z filmu o Batmanie i o jego „fascynacji śmiercią i eksplozjami”.

Ustawa o zdrowiu psychicznym pozwala policji przesłuchiwać daną osobę i oceniać, czy stanowi ona bezpośrednie zagrożenie dla siebie lub innych osób.

Faisal Hussain

Faisal Hussain

Federalny minister bezpieczeństwa publicznego Ralph Goodale powiedział we wtorek, że Hussain nie znajdował się na żadnej federalnej liście ludzi, którzy stanowią zagrożenie i należy ich obserwować.

- O ile wiemy na tym etapie śledztwa, które jest prowadzone przez policję w Toronto, nie było związku między tym człowiekiem a bezpieczeństwem narodowym – powiedział we wtorek dziennikarzom Goodale.

Śledczy nadal próbują złożyć się w całość, przyczyny, które doprowadziły Hussaina do szału, czego skutkiem były śmierć 18-letniej kobiety, 10-letniej dziewczynki i ranienie 13 innych osób.

Tymczasem w szpitalach wciąż pozostaje dziewięć ofiar niedzielnej strzelaniny.

Trzej pacjenci otrzymują leczenie w Sunnybrook Hospital, pięciu w St. Michael’s Hospital, a jeden pozostaje w szpitalu Michaela Garrona.

Sześć ofiar jest wciąż w stanie krytycznym, stan jednej określa się jako stabilny, a dwie są w “dobrym stanie”.

Z ostatniej chwili (godz 7:20):

Jak donosi na Twitterze znany polski znawca islamskiego terroryzmu, profesor Wojciech Szewko, państwo Islamskie poinformowało, że Faisal Husein, zamachowiec z Toronto był żołnierzem Państwa Islamskiego. Ta informacja podważa dotychczasową narrację o niepoczytalności zamachowca. Oto screeny komunikatów ISIS zamieszczone w Internecie.

Di8k02PX4AEreYr

aahussainislam