Koniec strajku na York University

Lokalnie Series Top News lip 26, 2018 at 6:00 am
Studenci York University od dawna domagali się powrotu do nauki.

Studenci York University od dawna domagali się powrotu do nauki.

Studenci York University na jesieni powrócą do nauki. Pracownicy uczelni muszą zakończyć strajk i powrócić do pracy. Jeżeli tego nie zrobią, czekają ich surowe kary finansowe.

Rząd Ontario przeprowadził w prowincyjnym Parlamencie ustawę, która kończy pięciomiesięczny strajk pracowników uczelni.

Ustawę uchwaloną w trybie nadzwyczajnym podczas letniego posiedzenia Izby wsparli posłowie Partii Konserwatywnej i Liberałowie. Przeciwko głosowali opozycyjni posłowie NDP.

W sporze o warunki pracy i płacy na York University wykładowcy kontraktowi, asystenci oraz pracownicy dydaktyczni odeszli od pracy 5 marca.

- Tu nie chodzi o związek zawodowy, nie chodzi o uniwersytet. Chodzi o studentów – powiedziała minister pracy Laurie Scott – Strajk trwał zbyt długo, nadszedł czas, aby studenci powrócili do sal wykładowych.

Scott dodała, że już w maju było widać, że wszystkie strony sporu doszły do punktu, w którym wyjście z impasu było mało prawdopodobne. Ustawa zapewnia, że zarówno uczelnia jak i związek zawodowy będą musiały zwrócić się o wiążący arbitraż.

Strajk na York University był najdłuższym w historii kanadyjskich wyższych uczelni.

W wydanym z okazji uchwalenia ustawy oświadczeniu, premier Ontario, Doug Ford wyraził satysfakcję z powodu zakończenia strajku i potwierdził, że posłowie do ontaryjskiej Legislatury spotkają się jeszcze dwa lub trzy razy kontynuując rzadki w sezonie wakacyjnym pobyt na Queen’s Park.

- Podczas wyborów obiecaliśmy, że uda nam się zrealizować nasz plan dla mieszkańców Ontario, plan prawdziwych zmian dla podatników w Ontario – podkreślił Ford.

Liderka NDP, Andrea Horwath, stwierdziła, że uchwalenie przez rząd przepisów zmuszających pracowników do powrotu do pracy stanowi zły sygnał.

- Ten ruch jest sygnałem, że jeśli rząd nie jest zadowolony z procesu negocjacji, jest gotów wymusić swoje stanowisko siłą poprzez legislację, a to nigdy nie jest dobre – powiedziała.

Horwath dodała, że rząd Forda powinien rozwiązać podstawowe problemy, które doprowadziły do ​​strajku, w tym przede wszystkim niedofinansowanie szkół policealnych.

- To, co rząd musi zrobić, to odpowiednio finansować nasze uniwersytety, zamiast tego podeptał prawa pracowników – oświadczyła szefowa Nowych Demokratów

Kanadyjski Związek Pracowników Publicznych, który reprezentuje pracowników uczelni, zapowiedział w zeszłym tygodniu, że rozważy podjęcie kroków prawnych, jeśli do zakończenia strajku wykorzystane zostanie prawodawstwo zmuszające do powrotu do pracy.