Zapowiada się „rzeź niewiniątek” w torontońskim Ratuszu

Lokalnie Series Top News lip 27, 2018 at 6:00 am

aarada2

Z przecieków do mediów wynika, że premier Ontario, Doug Ford chce drastycznie ograniczyć ilość miejskich radnych w Toronto.

Dziennik „The Toronto Star” poinformował o planowanym zmniejszeniu liczby radnych miejskich z 47 do 25 oraz eliminację regionalnych wyborów przewodniczących w regionach Peel i York.

Według dziennikarzy gazety Ford ma ogłosić swoją decyzję na specjalnej konferencji prasowej. Biuro premiera potwierdziło, że ma zostać ona zwołana w piątek o dziewiątej rano, ale nie sprecyzowano, co będzie jej tematem.

Były lider Ontario Progressive Conservative Party, Patrick Brown, powiedział wcześniej, że planuje ubiegać się o pozycję przewodniczącego regionu Peel. Steven Del Duca, były minister rządu liberalnego chciał walczyć o fotel prezydenta Regionu York. Jeżeli prawdą są spekulacje dziennikarzy „Toronto Star” stanowiska te zostałyby zlikwidowane.

W oświadczeniu wydanym w czwartek późnym wieczorem liderka oficjalnej opozycji, Andrea Horwath, powiedziała, że Ford wykorzystuje swoją władzę do ingerowania w wybory samorządowe i regionalne.

- Wygląda na to, że Doug Ford przygotował ten krok po cichu, na zapleczu, by wykorzystać swoją władzę do wtrącania się w lokalne wybory – powiedziała Horwath – Nic nie mówił o tym podczas kampanii wyborczej. Nie konsultował się z ludźmi.

- Oczywistym jest, że Ford chce, aby mniejsza liczba radnych miała większą władzę, była niezdolna do kontroli i równowagi oraz miała mniejszą odpowiedzialność. Jest to oczywisty krok, aby ułatwić premierowi kontrolę nad torontońskim Ratuszem – stwierdziła Horwath.

Horwath dodała, że informacje o odwołaniu przez Forda wyborów, w których mieli wziąć udział jego “polityczni wrogowie”, są ” mrożące krew w żyłach “.

W telefonicznej rozmowie z CP24 analityk polityczny Aleem Kanji powiedział, że o ograniczeniu ilości radnych w Toronto Ford mówił już wcześniej.

- Mówił o zmniejszeniu Rady Miasta o połowę, więc ten plan ograniczenia ilości radnych do 25 jest czymś, czego można się było spodziewać. Chce dopasować ilość radnych do ilości istniejących federalnych i regionalnych okręgów wyborczych – powiedział – Myślę, że dla Toronto to, co się dzieje, nie jest zbyt odległe od terminu październikowych wyborów. W piątek jest termin rejestracji kandydatów o 2 po południu.

Komentując informacje o możliwych cięciach w Radzie Miasta w czwartek wieczorem, burmistrz Toronto, John Tory, stwierdził, że jest “głęboko zaniepokojony” wszystkim, co wpływa na dobrobyt mieszkańców Toronto.

- Miałem bardzo ciekawą rozmowę z premierem tego wieczoru i będę miał o wiele więcej do powiedzenia w głównym oświadczeniu, które wygłoszę w piątek – powiedział.